31 Mayıs 1999 21:00

Baro kayıplar için destek bekliyor

16 bin kayıp ve faili meçhul cinayetin var olduğu söylenen Türkiye'de, komisyon 6 ay içinde sadece 70 dosyaya ulaşabildi.

Paylaş
Baro kayıplar için destek bekliyor
Beyda Yıldız
İstanbul Barosu bünyesinde oluşturulan Faili Meçhul Cinayetleri ve Kayıpları Araştırma Komisyonu, şimdiye kadar toplam 70 dosyaya ulaşabildi. Hedef, 16 Aralık 2000 yılına kadar tamamına olamasa da, bir kısım kayıp ve fali meçhul cinayet dosyasına ulaşmak.
Amacı, Türkiye'deki faili meçhul cinayet ve kayıpları belirleyerek, komisyonun deyimi ile mevcut yaraların sarılması ve bu tip olayları engelleyecek mekanizmaların oluşturulması için hukuksal çözümler önermek olan Faili Meçhul Cinayetleri ve Kayıpları Araştırma Komisyonu, 6 ay önce başlattığı çalışmaya devam ediyor. İstanbul Barosu bünyesinde oluşturulan komisyon, yaptığı çalışmalar sonucunda devlet içindeki güç odaklarının az çok belirgin bir resmini görülebilir kılmaya çalışacak. Faili Meçhul Cinayetleri ve Kayıpları Araştırma Komisyonu, karşılaştığı tüm güçlüklere rağmen şimdiye kadar 70 faili meçhul cinayet ve kayıp dosyasına ulaştı.
Kayıp sayısı bilinmiyor
İnsan Hakları Merkezi Başkanı Prof. İbrahim Kaboğlu, şu an TBMM'de 908 faili meçhul cinayet dosyası bulunduğunu söylüyor. Komisyon, Türkiye'de siyasi nitelikli 2000 faili meçhul ve kayıp dosyası olduğu tespiti yapıyor. Ancak bu rakamlar kesin olmamakla birlikte kayıp sayısının 16 bin olduğu varsayılıyor. Bununla ilgili Türkiye'nin hemen hemen tüm barolara, insan hakları ile ilgili kurumlara yazılı başvuruda bulunan komisyon, bu kurumların desteğini bekliyor.
Kaboğlu, bu dosyaların ele geçirilmesinin güçlükleri ile ilgili olarak, avukatlar ile kayıp ve faili meçhul yakınlarına ulaşmanın zorluğuna değiniyor. Adalet Bakanlığı'nın bu konuda komisyona kolaylık sağlayıp sağlayamayacağı ise bilinmiyor. Komisyon, Adalet Bakanlığı'nın kendilerine yardım etmemesi durumunda birçok dosyaya ulaşamayacaklarını da söylüyor.
Komisyon, CMUK'tan farklı olarak bir hukuksal yardım ve izleme birimi oluşturulmasını düşünüyor.
Etkinliklerle duyurulacak
Komisyon, araştırma inceleme çalışmalarını çeşitli etkinlikler ile beslemeyi düşünüyor. Konunun çeşitli boyutlarını ele alacak olan Faili Meçhul Cinayetleri ve Kayıpları Araştırma Komisyonu, 1999 yılının Aralık, 2000 yılının Mayıs ve Aralık aylarında yuvarlak masa, panel, ulusal ve uluslararası sempozyum araçlarıyla faili meçhul cinayet ve kayıp olgusunu, somut verilerden yola çıkarak tartışacak.
ÖNCEKİ HABER

Kültepe kazıları devam ediyor

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa