31 Mayıs 1999 21:00

Görüşme yok katliam var

Emperyalist saldırganlık, her gün daha çok kan dökerek devam ediyor. Haftasonu, 20'ye yakın suçsuz insan daha canından oldu.

Paylaş
Görüşme yok katliam var
NATO Kurmayları, bombalanan sivil hedefler için bahane yetiştiremiyorlar. Üstünde insanlar bulunan bir köprü, Avrupalı gazetecilerin oluşturduğu bir konvoy ve bir hastane, aynı gün içinde bombalandı. Haftasonunun bilançosu 19 ölü ve onlarca yaralı. Belgrad'dan gelen G-8 ülkelerinin taleplerinin kabul edileceği yönündeki açıklamaya ise hiçbir yanıt verilmedi. İttifak sözcüleri, önceki gün Varvarin kentinde vurulan ve en az 9 kişinin katledildiği köprünün, 'askeri açıdan yasal hedefler arasında olduğu'nu söylerken, bu saldırıdan birkaç saat sonra Surdulica kentinde bir sanatoryum vuruldu ve en az 10 kişinin öldüğü kaydedildi.
Hastane ikinci kez vuruldu
Yüzlerce NATO uçağının Yugoslavya toprakları üstünde sorti yaptığı önceki gece, Surduliça'daki bir sanatoryumun da bombalandığı ve burada, mültecilerin bulunduğu bir birimin de yer aldığı bildirildi. Sırbistan Radyo Televizyon Kurumu RTS, saldırıda 10 kişinin öldüğünü duyururken, çok sayıda kişinin de yaralandığını ve ölü sayısının artmasından korkulduğunu kaydetti. Haberde, kentteki sanatoryumun ikinci kez hedef alındığı belirtildi.
Varvarin kentinden geçen Velika Morava Nehri üzerindeki köprünün bombalanması sırasında ise hastane kayıtlarına göre, 9 kişinin öldüğü 17 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Köprünün üstünde bulunan birçok sivil araç, saldırı sırasında aşağı uçmuştu. NATO sözcüleri, köprünün 'askeri açıdan yasal hedefler arasında olduğu'nu belirttiler ve sivillerin bilinçli olarak hedef alınmadığını iddia ettiler.
Surdulica kentinin bombalanmasıyla ilgili dün bir açıklama yapan NATO Sözcüsü James Shea ise, uçakların kentteki bir kışlayı ve mühimmat deposunu vurduğunu, ancak sanatoryumun vurulduğuna dair kanıt bulunmadığını ileri sürdü. Shea, bu konuda araştırma yaptıklarını söylerken, devam etmekte olan hava akınlarının Yugoslavya'nın altyapı sistemini tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
Köprüleri ve hastaneleri bombalamakla kalmayan NATO uçakları, elektrik santrallerine ve fabrikalara da bomba yağdırdı. Yugoslav kaynakları, Niş kentinde elektrik santralinin vurulmasından sonra kentin karanlığa gömüldüğünü duyurdu. RTS, savaş uçaklarının Elektro İstok fabrikasına üç füze ve daha sonra kentteki elektrik santraline iki füze fırlattığını, bölgeden alevlerin yükseldiğini belirtti. Beta Haber Ajansı da, Obrenovaç'ta elektrik santralinin vurulması sonucu Belgrad'ın bazı kesimlerine elektrik verilemediğini kaydetti.
Başkentteki görgü tanıkları, Belgrad'ın güneyi ve doğusundaki mahallelerden şiddetli patlama sesleri duyduklarını ve uçaksavarların yoğun ateş açtıklarını söylediler.
Kosova'ya da bomba yağdı
Tanjug, savaş uçaklarının Kosova'ya 40 füze attığını ve Priştıne, Prizren, Cakoviça ve Urohovaç civarındaki hedeflerin vurulduğunu belirtti. NATO savaş uçaklarının, ülkenin ikinci büyük kenti Novi Sad, ülkenin orta kesimindeki Smedergvo, güneyde Presevo ve Vranje kasabalarında radyo ve televizyon istasyonlarını hedef aldığı bildirildi. Macaristan sınırı yakınındaki Balic bölgesinde, bir meteoroloji istasyonu ve radyo vericisinin vurulması sırasında üç kişinin yaralandığı belirtildi. Tanjug, Slacujevac'a iki füzenin isabet etmesi sonucu 7 kişinin yaralandığını, savaş uçaklarının Novi Sad'da devlet televizyonu binasına üç füze fırlattığını ve Kamenica bölgesinde de bombardıman sonucu üç evin yıkıldığını duyurdu.
Bu arada saldırının başını çeken ABD'nin birinci müttefiki İngiltere'nin, operasyonlarda kullanılmak üzere görevlendirdiği 12 Tornado uçağının, Fransa'ya ait Korsika adasındaki Solezasa üssünü kullanacakları bildirildi.
NATO uçakları gazetecileri de vurdu
İngiliz The Times gazetesinin Kosova muhabiri Eve-Ann Prentice, bir NATO hava saldırısı sonucu yaralandı. Prentice'in, önceki gün saat 15.30 sularında Sırp bir şoför ve bir tercümanla birlikte Prizren-Brezoviça yolunda ilerlemekte olduğu ve ekibin, Krk Bunar bölgesi yakınlarında füze saldırısına maruz kaldığı bildirildi. Saldırıda şoför Nemanja Radoyeviç ve tercüman hayatını yitirdi.
Priştine'deki Sırp basın merkezi tarafından yapılan açıklamada, ekibin NATO saldırısına uğradığı vurgulandı. Aynı konvoyda bulunan İtalyan Corriere della Serra gazetesinden Renzo Cianfanelli de, NATO uçaklarının yakındaki bir köprüye saldırması sırasında isabet aldıklarını söyledi.
Konvoydaki diğer araçlarda bulunan Fransız felsefe doktoru Daniel Schiffer ve Portekiz televizyonu muhabiri Elsa Marujo da yaralandı. The Times gazetesi muhabiri Eve-Ann Prentice, beş haftadır Kosova'daydı.
İngilız yayın kuruluşu BBC'ye açıklama yapan NATO Sözcüsü James Shea ise gazetecilerin bulunduğu bir konvoyun isabet aldığına ilişkin olarak ellerinde kanıt olmadığını iddia etti. Kosova'nın çok tehlikeli bir yer olduğunu söyleyen Shea, bunun yalnızca NATO bombardımanından değil. Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK) ile Sırp güçleri arasındaki şiddetli çatışmalardan da kaynaklandığını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Tualdeki gözlerin mücadelesi

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Meclis’te "Suriye operasyonu" hakkında bilgi verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa