30 Mayıs 1999 21:00

CHP il başkanları Öymenci oldu

CHP'de kurultay öncesi esip köpüren çok sayıda il başkanı, bir haftada Altan Öymenci oldu. İl başkanları, PM'nin Altan Öymen'in işini kolaylaştıracak biçimde şekillenmesini istiyor.

Paylaş
CHP il başkanları Öymenci oldu
Barış Erbektaş
CHP'nin geçtiğimiz hafta yaptığı 9'uncu Olağanüstü Kurultay öncesine kadar esip köpüren çok sayıda il başkanının, bir haftada CHP Genel Başkanı Altan Öymen'in yılmaz savunucuları olması dikkat çekiyor. CHP'de "uzlaşma" ya da "barış" havası esse de, Öymen'i "emanetçi başkan" diye suçlayan muhaliflerin savaş baltalarını gömdükleri gözleniyor. Geçtiğimiz hafta sonu Ankara'da yapılan bir toplantı öncesi konuştuğumuz il başkanları, Öymen'i sonuna kadar destekliyor ve PM'nin Öymen'in işini kolaylaştıracak biçimde şekillenmesini istiyor. Bazı il başkanları eski yöneticilerin PM'ye alınıp alınmamasında ortak düşünceye sahip değil.
Bolu İl Başkanı Yafes Altıok, Öymen'in gerek parti gerekse ülke kamuoyunda olumlu tepkiler aldığını, kurultayda yaşanan kavganın büyütülmemesi gerektiğini, çok daha vahim sonuçların başka partilerde yaşandığını söyledi. Oluşacak PM'nin, Öymen'in çalışmalarını kolaylaştıracak, ülkenin ve parti tabanının beklentilerine cevap verecek, birikimli ve üretken kişilerden oluşması gerektiğini ifade eden Altıok, kurultayda aday enflasyonu yaşanmasını "parti içi demokrasi"nin varlığına bağladı.
'Gruplaşmadan vazgeçilsin'
Artvin İl Başkanı Mehmet Ersöz ise, kurultayda divanın "olağan gidişatı" olaylara sürüklediğini, yaşanan bu kavganın kabul edilemez olduğunu kaydetti. Ancak yaşanan bu tartışmanın ardından Hasan Fehmi Güneş, Ertuğrul Günay, Murat Karayalçın gibi kişilerin Altan Öymen'i desteklediğini belirtmesinin, CHP'de olumlu bir hava yarattığını belirten Ersöz, "Altan Öymen partiyi toparlayıcı olacaktır. Biz Artvin İl Örgütü olarak, eski MYK'dan kimsenin Parti Meclisi'ne girmesini istemiyoruz. Adnan Keskin'in liste hareketini kınıyoruz" dedi. Çıkar oyunlarından, gruplaşmalardan vazgeçilmesini isteyen Ersöz, oluşacak PM'nin Öymen'in çalışmalarını yokuşa sürecek tarzda olmaması gerektiğini vurguladı.
Kurultay delegesi ve aynı zamanda 18 Nisan seçimlerinde Ağrı Belediye Başkan Adayı olan Kerim Yıldız da, kurultayda gruplaşmaların yaşanmaması gerektiğini, "bölük pörçük" olma zamanının geçtiğini belirterek, herkesin elini taşın altına sokmasını istedi. Genel Merkezin yaptığı atamaların, oluşan grupların, naylon delegelerin CHP'yi bu hale getirdiğini savunan Yıldız, "Ben iki defadır seçim kaybediyorum. Genel başkanın hatası ile kaybediyorum. Onun yaptıkları işler parti tabanını etkiliyor. Bir mahallede 500 üye var ama o mahalleden oy çıkmıyor" dedi. Yıldız, el ele verilip kavgasız bir kurultay ile PM'nin seçilmesini istedi.
'Eski isimler PM'ye girsin'
Osmaniye İl Başkanı Ali Uçar, yeni oluşacak PM'ye ilişkin bazı önerilerde bulundu. Uçar, tüzük ve program kurultayı için karar alınmasını, "parti içi barışı sağlayayım" derken, olumsuz unsurların PM'ye taşınmamasını, seçilemeyen genel başkan adayları ile eskiden genel başkanlık yapmış olanların PM oluşumunda değerlendirilmesini, parti üst yönetim kadrolarının genel başkanla çelişmeyecek kişilerden oluşmasını istedi. "Belli oranda eski isimler geniş oranda yeni isimlerden PM oluşumu sağlanmalıdır" diyen Uçar, oluşacak PM'nin parti içi disiplin anlayışını hayata geçirme görevini üstenlenmesi gerektiğini dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

FP, oklarını MHP'ye yöneltti

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa