29 Mayıs 1999 21:00

'Kadrolaşmak için işten attılar'

Karyapsan'dan atılan 64 işçinin direnişi 40. gününe girerken işçiler işten atılmalarının siyasi birkarar olduğunu belirtiyor.

Paylaş
'Kadrolaşmak için işten attılar'
Belediye-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Karyapsan'da grev 40. gününe girdi.Karyapsan'dan atılan 64 işçi ise atılmalarıın 'siyasi' olduğunu, kadrolaşma amacı taşıdığınıbelirtiyorlar. İşyeri önünde direnen işçi eşleri ise yeni işçi alımı için işlemlerin başladığınıbelirterek, haklarını kazanıncaya kadar eşleri ile birlikte direneceklerini belirtiyorlar.
'Yasalar patronlardan yana'
Grevin aynı kararlılıkla sürdürüleceğini söyleyen Mustafa Önderoğlu, "8 sene emek sarf ettik. Birkalemde silip atamazlar. Kartal Belediye Başkanı Mehmet Sekmen sabrımızı taşırmasın, bizibitirmeye çalışırsa biz de Kartal'da onu bitiririz" sözleri ile tepkisini dile getiriyor. Emeğininkarşılığını ve barış istediğini belirten Ali Karaman ise tepkisini, "Yasalar sürekli işçiler aleyineçalışıyor. Yasalar işverenler lehine işliyor. 90 gündür maaşımı almadım. Geçen yıl mart ayındaTİS'ten doğan ücret farklarımız ödenmedi. Vergi iade paralarımızı hâlâ verilmedi. Valiliğin izniolmadığı halde 290 işçi kaçak bir şekilde çalıştırılıyor" sözleri ile dile getiriyor. Ülkede sendikalarınve kitle örgütlerinin yetersiz olduğunu belirten Karaman, işletmenin asıl sahiplerinin Kartal halkıolduğunu belirterek, Kartal halkını işletmeye sahip çıkmaya çağırıyor.
'Kartal halkından destek bekliyoruz'
Belediye-İş Karyapsan İşyeri Baştemsilcisi Süleyman Polat ise, görüşmelerden bir neticealamadıklarını kaydederek, "Atılan işçilerin geri alınamayacağını söylüyorlar. Bu işletme zararetseydi, işçilerin hepsi değil, birkaçı işçi işten atılırdı. Ama işletmedeki bütün işçiler işten atıldı.Kamuoyundan destek bekliyoruz. Özellikle Kartal halkından destek bekliyoruz. İnsanların nedenişten atıldığını bilsinler" dedi.
İşten atılan eşleri ile birlikte işyeri önünde bekleyen işçi eşleri, kazanıncaya kadar grev yerindekalacaklarını belirterek, "İnsanlar burda aç. Mehmet Sekmen'in vicdanı rahat mı?" sorusunusoruyorlar. "Sonuna kadar burda direneceğiz. Yılgınlık yok. Eylemler yapacağız. Kendi adamlarınıişe aldırtmayacağız" sözleri ile tepkisini dile getiren Şükran Ergünç, "Mademki fabrika iflas etti.
Niye yeni işçi alımı için insanlara form doldurtuluyor" diyor.Belediye Başkanı Sekmen ile görüşmek istediklerini, ancak bunun gerçekleşmediğini başkanyardımcısı ile görüşebildiklerini anlatan işçi eşleri eşlerine destek olmak için yeni eylemleryapacaklarını ifade ediyorlar.
ÖNCEKİ HABER

Packard'ta tehditle işçi kıyımı

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa