29 Mayıs 1999 21:00

Bu vahşete dur denmeli

Almanya'da sınır dışı edilmek istenen bir Sudanlı, Alman polisi tarafından öldürüldü. Uçağınkalkışında elleri ve ayakları bağlı bir şekilde...

Paylaş
Bu vahşete dur denmeli
Frankfurt Havalimanı'ndan bir uçağa bindirilerek sınır dışı edilmek istenenSudanlı, polisin insanlık dışı yöntemleri sonucu öldü. Landshut Başsavcılığı, cuma günü yaptığıaçıklamada, ülkesine geri gönderilen Sudanlının uçağın kalkışı esnasında ellerinden veayaklarından bağlandığını, kafasına bir motorsiklet kaskı geçirildiğini ve bu halde kalkış esnasında"refakatçi" Federal Sınır Koruma memurları tarafından kafasının yere doğru bastırıldığını belirtti.
Kalkıştan sonra hareket etmeyen Sudanlı'ya uçakta bulunan üç doktorun tüm tıbbi müdahelelerisonuç vermedi. Mısır üzerinden Sudan'a uçmakta olan uçak bu gelişme sonrası zorunlu olarakMünih Havalimanı'na indi.
İlk yapılan açıklamalarda Sudanlının kafasına memurları ısırmaması için miğfer takıldığısavunulurken, ölüm nedeninin bilinmediği iddia edildi. Landshut Başsavcılığı ölüm nedenininotopsi sonucu kesin olarak bilineceğini açıklamakla yetinirken, Federal İçişleri Bakanlığı'nca, 30yaşındaki Sudanlının ellerinin ve ayaklarının bağlı olduğu kabul edildi. Basın toplantısındaSudanlının neden ellerinin ve ayaklarının bağlandığı ve kafasının yere doğru bastırıldığı sorusunaise verilen cevapta, Sudanlının sınırdışı edilmesini engellemek için refakatçi memurlara karşışiddete başvurduğu gerekçesi gösterildi.
1 Mayıs tarihinde de Avusturya'dan sınır dışı edilen Nijeryalı bir ilticacı da ağzının kapatılmasısonucu yaşamını yitirmişti.
Federal Parlamento İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Claudia Roth, Sudanlının öldürülmesindenşok olduğunu söyledi. Konu ile ilgili açıklamasında Roth, "Bu ölüm ülkemizde sığınmacılara nasıldavranıldığı, ülkemizdeki insanlık dışı sınır dışı uygulamaları ve ülkemize gelerek bizden yardımbekleyen insanların sınır dışı edilirken öldürülmelerinin bile göze alındığına dair yeterince ışıktutuyor" dedi. Roth, bu insanlık dışı uygulamalara derhal son verilmesi ve bu konuda yasalgirişimlerin acilen başlatılmasını önerdi.
Almanya Federal Konseyi'nde onaylanan yeni Vatandaşlık Yasası'nın ardından Almanya'da sınırdışı edilmelerde büyük bir artış yaşandı.
ÖNCEKİ HABER

Avrupalı emekçiler Köln'de buluştu

SONRAKİ HABER

Bursa'da İYİ Partili meclis üyesi, 4 kişinin saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa