28 Mayıs 1999 21:00

Kurt-Kuş koalisyonu tamam

Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz, Başbakanlık Konutu'nda yaptıkları 10 dakikalık görüşmenin ardından DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetinin kurulduğunu açıkladılar.

Paylaş
Kurt-Kuş koalisyonu tamam
DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, dün Başbakanlık Konutu'nda yaptıkları 10 dakikalık görüşmeden sonra, hükümet protokolünü imzalayarak 57'nci hükümetin kurulduğunu açıkladılar.
DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, yeni kabineyi dün gerçekleştirilen MGK toplantısından sonra ya da bugün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e onaylatacağını bildirdi. Protokolün imzalanmasının ardından liderler bir açıklama yaptılar. Bahçeli, 57. hükümetin Türk milletine hayırlı olmasını diledi.
Bahçeli, hükümetin ekonomik ve sosyal meseleleri çözeceğine inandığını kaydederek, "İnşallah hayırlı ve uzun ömürlü olur. Bunu Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.
ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise, kurulan 57'nci hükümetin uzlaşma hükümeti olduğunu kaydetti. Uyumlu bir çalışma ile yeni bir çağa girerken, hükümetin çok başarılı hizmetler vereceğine inandığını ifade eden Yılmaz, ANAP olarak hükümet çalışmaları için üzerlerine düşen görevi yapacaklarını söyledi. DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit ise, kurulan 57'nci hükümetin hayırlı olmasını diledi.
Türkiye'nin uzun vadede çözülmesi gereken sorunlarının olduğunu kaydeden Ecevit, bu sorunları başarı ile çözeceklerine inandıklarını bildirdi. Ecevit, bir gazetecinin "Protokol metni cebinizde mi" sorusuna, "Gibi" yanıtını verdi.
Bakanlık dağılımı
Üç lider arasında imzalanan protokol sonucu kurulan 57'nci hükümetin bakanlık dağılımı şöyle: DSP: Bir Başbakan Yardımcılığı, beş Devlet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı.
MHP: Bir Başbakan Yardımcılığı, beş Devlet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı.
ANAP: Beş Devlet Bakanlığı, gerekli yasa değişikliği yapıldıktan sonra bir Başbakan Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı.
ÖNCEKİ HABER

DGM'ye Öcalan revizyonu

SONRAKİ HABER

Temelli'den kayyum tepkisi: Üç gün boyunca Meclis çalışmalarına katılmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa