28 Mayıs 1999 21:00

Keşmir'de çatışmaların nabzı yükseliyor

Hindistan Hava Kuvvetleri'nin, tartışmalı Keşmir bölgesine "Pakistan'dan Müslüman gerillalar sızdığı"gerekçesiyle 4 gün önce başlattığı hava akınları dün de sürdü.

Paylaş
Keşmir'de çatışmaların nabzı yükseliyor
Hindistan Hava Kuvvetleri'nin, tartışmalı Keşmir bölgesine "Pakistan'dan Müslüman gerillalar sızdığı"gerekçesiyle 4 gün önce başlattığı hava akınları dün de sürdü. Keşmir'in Hindistan'a ait tarafında yeralan Srinagar kentindeki askeri kaynaklar, Hint savaş uçaklarının, Srinagar kentinin 100 kilometrekadar kuzeydoğusunda bulunan ve Pakistan'a ait tarafı ayıran "kontrol sınırının" hemen yakınındakidağlık Kargil bölgesine dün yerel saatle 09.45'te hava harekâtı başlattığını belirttiler.
Bu aradaHindistan'da bir otoyolda meydana gelen patlamada 4 kişi öldü.Hindistan'ın bölgeye önemli ölçüde askeri yığınak yaptığını belirten aynı kaynaklar, Yeni Delhi'ninKeşmir'e çok sayıda vurucu gücü yüksek Sukhoi-38 model savaş uçağı gönderdiğini ifade ettiler.
Hindistan'ın dün gerçekleştirdiği saldırı sırasında da Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait bir MI-17 tipindehelikopterin bölgede düşürüldüğü ve pilotun kayıp olduğu da gelen haberler arasında.Bu arada, Hindistanı Keşmir eyaletine bağlayan bir otoyolda meydana gelen patlamada da 4 kişiöldü, 60 kişi yaralandı. Bir üst düzel savunma yetkilisi, bombanın 300 kilometre doğusunda askeribir araç geçtiği sırada patladığını, ölen ve yaralananların çoğunun asker olduğunu belirtti.Pakistan, önceki gün Keşmir bölgesi üzerinde Hindistan'a ait 2 MIG-27 savaş uçağı düşürdüğünü veuçaklardan birinin pilotunun yakalandığını, diğerininse öldüğünü açıklamıştı. Hintli yetkililer ise ikiuçaktan birisinin teknik bir arıza nedeniyle düştüğünü savunarak, esir alınan pilotun serbestbırakılmasını istediler.
ÖNCEKİ HABER

Altyapı sistemi felç oldu

SONRAKİ HABER

Mersin'de bisiklet fabrikasında yangın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa