27 Mayıs 1999 21:00

'Saldırıya zemin hazırlanıyor'

Temizlik işçilerinin aldıkları ücretler üzerine son günlerde bazı gazetelerde yeniden fırtınalarkoparılıyor.

Paylaş
'Saldırıya zemin hazırlanıyor'
Gökhan Biçici
"Çöpçüler Milyarı Süpürüyor". Bu başlık, son günlerde medyada yeniden yoğunlaşanhaberlerden birisine atılmış bir başlık. Sabah gazetesinin İstanbul ekinde, Şişli Belediyesi'nin maaşçizelgesiyle ve Kadıköy Belediye Başkanı'nın açıklamaları üzerine kurulan haberin temel unsuru veaslında hedefi olan işçiler ise her nedense 'tarafsız ve objektif' habercilerimiz tarafından atlanmış.Haber üzerine görüştüğümüz işçilerse, bu duruma tepkilerini "Zaten hiçbir zaman bizim görüşümüzalınmaz" diyerek dile getiriyorlar.
'Arkasında kasıt var'
Kadıköy Belediyesi'ne bağlı fen ve temizlik işçileri gibi, bu işçilerin örgütlü olduğu Genel-İşSendikası da bu haberlerin arkasında kasıt arıyor. Zaten medyanın kendilerine karşı takındığı bututum onları hiç şaşırtmamış, çünkü benzer haber ve yorumlar, 1992 grevleri dönemi başta olmaküzere, her dönem yeniden ısıtılarak gündeme sokuluyor. Ancak bu türden bir propagandanın nedentam da şimdi tekrar gündeme getirildiği sorumuza yanıt ise Kadıköy Belediye'sinde örgütlü Genel-İşSendikası Anadolu Yakası 3 No'lu Bölge Başkanı Zeynel Demirci'den geliyor. Bu haberlerin, 18Nisan seçimlerinden sonra kurulması gündeme gelen MHP-DSP-ANAP hükümetinin IMF kararlarıve proglamları doğrultusunda hayata geçirmeye hazırlandığı saldırı politikalarına zemin hazırlama vebu politikaların ilk hedefi olan işçileri toplumda hedef göstererek yalnız bırakma amacına yönelikolduğunu ifade eden Demirçeve, emeklilik yaşının yükseltilmesi, sosyal güvenliğin tasfiyesi,özelleştirmenin hızlandırılması gibi, yeni hükümetle birlikte yoğunlaşması kaçınılmaz olan saldırılaraön hazırlık yapılmak istendiğini belirtti.
'Bölmek istiyorlar'
Bu haberlerde göze çarpan, çöp toplama işinde çalışan işçilerin maaşını üniversite mezunları,doktorlar, avukatlar gibi toplumsal kesimler ve meslek gruplarıyla kıyaslama tavrının ne teknik, nesiyasi, ne de ahlaki olarak doğru olmadığını vurgulayan Zeynel Demirçivi, şöyle devam etti: "Bizisteriz ki üniversite mezunları hak ettiklerini, emeklerinin karşılığını alsınlar, ama işçiler de alsınlar.Bu, işçi sınıfıyla diğer emekçi kesimleri birbirlerine düşman etmeyi amaç edinen egemen sınıflarınbir oyunudur."
Gece gündüz demeden, karda kışta, yağmurda çamurda, o pis kokuların arasında çalışan veçevremizi temizleyen temizlik işçilerinin aşağılayıcı bir şekilde, "çöpçüler" olarak nitenlendirilmesinide gayri ahlaki bulan Demirçivi, bu haberin, hem yazan, hem de gazetesinde başlık haline getirenkişi ve düşüncelerin duruşunu gözler serdiğini söyledi.
Yalana bordrolu belge
Bu haberlerin gayri ahlaki yönü bir yana, gerçekleri de ifade etmediğini belirten Demirçivi, KadıköyBelediyesi'nin Türkiye'nin en iyi sözleşmeyi imzalayan belediyesi olmasına rağmen, günlük brütyövmiyenin 11 milyon lira civarında olduğunu açıklayarak, ful mesaiyle ayda otuz gün, günde 24 saatçalışan kıdemli bir işçinin bile bu düzeyde bir maaşı alamayacağını, istendiği takdirde işçilerdenalınacak maaş bordrolarıyla bunun belgelenebileceğini ifade etti. Bayram demeden, cumartesi-pazardemeden istisnasız her gün çalıştırılan işçilerin mesai ücretlerinin tartışma konusu yapılmasınıprotesto eden Zeynel Demirçivi'nin düşüncelerine işçiler de katılıyor. Kozyatağı'nda bulunanişyerlerine gittiğimiz fen ve temizlik işçileri, öfkelerini ve tepkilerini dile getirdiler.
'Gitsinler, hırsızlarla uğraşsınlar'
'Acaba bordrolarını gösterirler mi?' kaygısıyla, yöneldiğimiz temizlik işçilerine ayrılan lokalde oturanbir işçi, "Gazeteci misin?" diye sordu ve "Evet" yanıtını alır almaz da elini cebine atarak "Gel hele gelmilyarlık maaşa bir bak" diyerek cebinden çıkardığı bordroyu uzattı. Konunun kendiliğinden açılmasıüzerine masamıza yanaşan diğer işçiler de bir yandan bizi anlatılanların yalan olduğuna iknaetmeye çalışırken, diğer yandan bordrolarını göstermeye çabalıyordu. Aralarında bulunan 25 yıllık birişçinin uzattığı bordro gerçeği belgeliyordu. Bu işçinin aldığı çıplak ücret, yemek parası, aile yardımıve her türlü sosyal yardım dahil 304 milyondu.
Bu miktarın dahi aslında gerçeği yansıtmadığını aktaran Muhammet Alemin isimli işçi ise bir fabrikaişçisinin aldığı 200 milyonun kendisinin aldığı 300 milyondan daha iyi olduğunu söyleyerek, "Onlarınmesela yemekleri var, bizler ise sürekli dışarıdayız ve tüm yemek ihtiyaçlarımızı kendimizkarşılıyoruz. Bu paranın sadece 100 milyonunu kendimiz bu şekilde harcıyoruz. Ayrıca kimseninmesai ücretlerini de ücretle birlikte hesaplamaya hakkı yok, çünkü onun garantisi yok" dedi.
Kendileriyle uğraşılmasını içlerine sindiremeyen işçilerden birinin dile getirdiklerine de tüm işçilerkatıldı: "Bizimle uğraşacaklarına gitsinler, Çağlar'la, Çiller'le, hırsızlarla uğraşsınlar. Ama yok, onlarbüyük adam!"
Başkanın açıklaması
Görüşlerini almak istediğimiz Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün basın danışmanları ise,Öztürk'ün dışarıda olduğunu söyleyerek görüşme talebimizi geri çevirdiler. Ancak sorularımızıkendilerine ifade ettikten sonra içeriye giderek başkanla 'telefonda görüşen' danışman, bizebaşkanın açıklaması olarak yazabileceğimizi söylediği şu açıklamayı yaptı: "Sayın Selami Şahin'inyaptığı açıklamada ortaya atılan meblağ, işçinin eline geçen miktarı değil, bu işçilerin belediyeyeolan maliyetlerini ifade ediyor."
ÖNCEKİ HABER

Çetin, Demirel'in başdanışmanı oluyor

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da HDP’lilerden kayyumlara karşı oturma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa