27 Mayıs 1999 21:00

Küçük'ü koruyan Genelkurmay'a dava

İzmir Barosu'ndan 11 avukat, adı çok sayıda olaya karışan Tuğgeneral Veli Küçük ile ilgilibaşvurularını yanıtlamayarak zımnen reddeden Genelkurmay Başkanlığı...

Paylaş
Küçük'ü koruyan Genelkurmay'a dava
Serpil Kurtay
İzmir Barosu Çetelere Karşı Hukukun Üstünlüğü Komisyonu üyesi avukatlar, TuğgeneralVeli Küçük hakkında soruşturma açılıp açılmadığına ilişkin başvurularına yanıt vermeyenGenelkurmay Başkanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı hakkında dava açtılar.
Dün İzmir Adliyesi önünde buluşan avukatlar, yürütmeyi durdurma ve duruşma istemli davadilekçesini, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanlığı'na ulaştırılmak üzere İzmir Nöbetçi İdareMahkemesi'ne verdiler. Davacı avukatlar Andaç Şükrü Zaloğlu, Cemal Doğan, Senih Özay, NoyanÖzkan, Arif Ali Cangı, Haşim Öztürk, Murat Dinçer, Nedim Değirmenci, Ali Özcan, Ahmet HamliYıldırım ve Gül Kireçkaya'nın dilekçesinde, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı ile ilişkisi olanpek çok kamu görevlisinden birinin Tuğgeneral Veli Küçük olduğuna dikkat çekildi.
Cevap verilmedi
Dilekçede, kamuoyunda çeteleşmeye ilişkin açılan soruşturmaların zamanla saptırılmaya,yozlaştırılmaya ve unutturulmaya çalışıldığı ifade edilerek, bu konuda çalışmalar yapma kararı alanÇetelere Karşı Hukukun Üstünlüğü Komisyonu olarak Genelkurmay Başkanlığı ve JandarmaGenel Komutanlığı'na 3 Şubat 1999 tarihinde başvurulduğu, Tuğgeneral Küçük hakkındakiiddialarla ilgili adli veya idari soruşturma açılıp açılmadığı bilgisinin istendiği, soruşturmaaçılmamış ise soruşturma emri verilmesi ve sonucun bildirilmesinin talep edildiği kaydedildi. 60günlük yasal süre içerisinde yanıt verilmeyerek istemin zımnen reddedildiğinin belirtildiğidilekçede, 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Yasa'nın 35. maddesine göre, reddedildiğitarihten itibaren yasal süresi içinde dava açıldığı vurgulandı.
Küçük hakkındaki iddialar
Kocaeli'de Jandarma Alay Komutanı iken Veli Küçük'ün Abdullah Çatlı ve Sami Hoştan'ladefalarca cep telefonuyla görüştüğünün tespit edildiğini hatırlatan avukatlar Çatlı'nın cenazesiniSami Hoştan'a verilmesi için Balıkesir Emniyet Müdürü Nihat Camadan'ı aradığının kamuoyunayansıdığını kaydettiler. Avukatlar, Yüksekova Çetesi davasında tanık olarak dinlenen AstsubayHüseyin Oğuz'un, Küçük'ün çetelerle ve Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'la ilişkisi olduğunu ilerisürdüğünü hatırlatarak, Cem Ersever'le birlikte çalışan Şerif Tokgöz adlı bir sivilin de, Ersever'insaklandığı yeri Veli Küçük ve bir çimento fabrikası sahibinin bildiğini, aralarındaki anlaşmazlıknedeniyle Ersever'in yerini Yeşil'e Küçük'ün söylemiş olabileceğini belirttiğini ifade ettiler.
'Hukuk devleti' olmanın gereği
Avukatlar, Kutlu Savaş'ın "Hadi Özcan çetesi davası" ile ilgili, "çetenin uyuşturucu trafiğinin geçişnoktası olan Kocaeli'de çetelerin ortaya çıkışı, ayrıca Jandarma Alay Komutanı Veli Küçük'ün (...)adlarının çeşitli olaylara karıştırılmış olması yorum ve spekülasyonları artırmış ve bölgenin şeytanüçgeni olarak adlandırılmasına sebep olmuştur" dediğine dikkat çektiler. Küçük hakkındakiiddiaların son derece ciddi ve vahim olduğunu belirten avukatlar, bu iddiaların araştırılması veyargı denetimine tabi tutulmasının "hukuk devleti" olmanın gereği olduğunu kaydettiler. Avukatlar"General Veli Küçük hakkındaki iddialarla ilgili olarak 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev veYetkileri Yasası, 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Yasası ve 477 SayılıDisiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları hakkında yasahükümleri gereğince, ilgilinin amiri ve denetim makamı olmaları sıfatıyla davalılar tarafındansoruşturma emri verilmesi gerekirken, bu yapılmayarak olumsuz idari işlem tesis edilmiştir" dediler.
Yürütme durdurulsun
Avukatlar, davalı idareler Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın buolumsuz işlemlerinin Anayasa'nın "hukuk devleti" ilkesine, ilgili yasa hükümlerine ve hukukuntemel ilkelerine amaç yönünden aykırı olduğuna dikkat çektiler. Hukuka aykırı bu işlemlerin iptalineve yürütmenin durdurulmasına karar verilmesini talep eden avukatlar, mahkemeye çok sayıda delilsundular.
ÖNCEKİ HABER

Festival'de bugün

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa