27 Mayıs 1999 21:00

Çankaya'da kuruldu,

Çankaya onaylayacak

Paylaş
Çankaya'da kuruldu, Çankaya onaylayacak
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başından beri kurulmasında yer aldığı DSP-MHP-ANAP koalisyonunun, bugün Çankaya'ya sunulması bekleniyor.
Komisyon çalışmaları tamam
Koalisyon protokolünü ve bakanlıkların dağılımını belirlemek için DSP-MHP-ANAP tarafından kurulan komisyonlar, çalışmalarını tamamlayarak sonuçlarını liderlere ilettiler.
Koalisyon protokolünü hazırlayan komisyon, Meclis'teki DSP Grup Yönetim Kurulu salonunda 4 saat süren toplantısını bitirerek dağıldı. Toplantının sonunda komisyon üyeleri, bakanlıkların dağılımıyla ilgili çalışma yapan diğer komisyonu ziyaret etti. Çalışmanın sonunda bir açıklama yapan ANAP'lı Mehmet Keçeciler, "Protokol ve diğer çalışmalar liderlere sunulacak hale gelmiştir" dedi. Meclis'te üç nüsha olarak çoğaltılan koalisyon protokolü ve bakanlar kurulu listesi, daha sonra komisyon üyeleri tarafından liderlere götürüldü. ANAP'lı Keçeciler, genel başkanların yeni bir zirvede bir araya gelip gelmeyeceklerine ilişkin soruya, "Bu konu onların bilecekleri iş" dedi.
Bu arada, komisyonun DSP'li üyesi Özkan, toplantı sonrasında gazetecilerin soruları üzerine görüşmelerde büyük mesafe kat ettiklerini, ancak çalışmalara bugün de devam edebileceklerini söyledi.
Demirel'in telkinleriyle
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan ve DSP lideri Bülent Ecevit'in, "Çok çeşitli seçenekler var" diyerek fikrini açıklamadığı dönemlerde, Demirel, "Üçlü koalisyon olacak" demişti. İlk olarak NATO Zirvesi için bulunduğu Washington'daki temasları sırasında DSP-MHP-ANAP koalisyonun işaretini veren Demirel, DSP ile MHP arasında yaşanan 'özür' ve 'üslup' krizini çözmek için de devrede olmuştu. Bu aşamada, DSP lideri dışında, ANAP lideri Mesut Yılmaz ve son olarak da MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşen Demirel, liderle bu konuda telkinlerde bulunmuştu. Bahçeli'nin Çankaya'ya çıkışından bir süre önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun da Çankaya'da olması ve Demirel'le görüşmesi, bu hükümetin MGK'nın asker kanadının da tercihini yansıttığı görüşlerini güçlendirmişti.
'Alınması gereken önlemleri hükümetin önüne koyacağım'
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TOBB Başkanı Fuat Miras ile diğer yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Demirel, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinde geçen yılın son aylarından itibaren bazı sıkıntılar yaşanmaya başlandığını söyledi. Bu sıkıntıların en önemli nedenini enflasyonun yüzde 50'lerde olduğu bir dönemde faizlerin yüzde 90'larda seyretmesi ve dolar faizinin yüzde 20-25 civarında olmasından kaynaklandığını kaydeden Demirel; uluslararası piyasada yüzde 5 civarında olan dolara Türkiye'nin yüzde 20-25 faiz ödemesinin kaynaklarını dışarıya aktarması anlamına geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Demirel, sanayi sektörünün bu faizlerle rekabet edemeyeceğini savundu.
Demirel, Türkiye genelinde 24 bin fabrika üzerinde bir araştırma yaptırdığını ve geçen yılın son aylarından bu yana bu fabrikalardan sadece 800'ünün kapandığını, bir bölümünün de düşük kapasite ile çalıştığını tespit ettiklerini kaydederek, "Bu seviyede tutsak bile meseleyi kurtarırız" dedi.
Demirel, ekonomik sıkıntılara karşı alınacak önlemlerle ilgili çalışmaları kurulacak hükümetin önüne koyacağını açıkladı. Demirel, "Ülkeyi rahatsız eden sorunları hükümetin önüne koyacağım. Mesele sadece sorunları koymak meselesi değil. Yardımcı da olacağız. Yapıcı da olmak lazım. Sadece derdi söylemek kâfi değil" diye konuştu. TOBB Başkanı Fuat Miras'ın "Kararlı hükümet istiyoruz" şeklindeki sözlerine "Geliyor, geliyor. Dokuz aydır bununla uğraşıyoruz" yanıtını veren Demirel, yılın ikinci yarısından itibaren her şeyin harekete geçirileceğini söyledi. Demirel, "Sıkıntılar var, sıkıntılar bugünkü seviyesiyle altından kalkılmayacak gibi değil. Küçümsemeyelim, fakat olduğundan fazla da büyütmeyelim" diye konuştu. Demirel, sanayicilere "Postu deldirmeyin" uyarısında bulundu. Fuat Miras ise ekonomik sıkıntılara karşı alınacak tedbirlerle ilgili olarak hükümetten olumlu sinyaller alamadıklarını, bunun da iş dünyasında tedirginlik yarattığını savundu.
Demirel, TOBB heyetinden sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Okan Oğuz ve beraberindeki TİM üyelerini kabul etti. Demirel, bu kabulde yaptığı konuşmada ise ihracatın bağımsızlık kadar önemli olduğunu ileri sürdü. Ülkenin yeteri kadar döviz geliri elde edememesi halinde, döviz ihtiyacını borçlanmayla karşılamak zorunda kalabileceğini vurgulayan Demirel, "Hep borçla çalışmak bir süre sonra devleti sıkıntıya sokar. Bir süre sonra siyasi şarta bağlı para söz konusu olur. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde böyle oldu. Cumhuriyet bu tür şeylerle karşılaşmadı ama döviz yokluğu yaşadı" dedi.
Demirel, ithalatın azalmasının "hüner" olmadığını, Türkiye'nin üretim yapması için ithalatın şart olduğunu savundu. TİM Başkanı Okan Oğuz ise ihracatçıların yaşadığı finansman sorununun çözülebilmesi için reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti. Oğuz, ihracatçıların arkalarında devletin finansman desteği bulamadığını bildirdi. Demirel, TİM heyetinden sonra da Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mendilcioğlu ve diğer yönetim kurulu üyelerini kabul etti.
ÖNCEKİ HABER

'İşverenin inisiyatifini kırdık'

SONRAKİ HABER

21 kişinin öldüğü Yeşilyurt Apartmanı davası başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa