27 Mayıs 1999 21:00

'İşverenin inisiyatifini kırdık'

Türk Telekom ve Posta İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan 26 bin işçi adına imzalanantoplusözleşmeleri değerlendiren Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, randımanprimlerini ücretlere ekleyerek kaldırmalarının bir kazanım olduğunu söyledi.

Paylaş
'İşverenin inisiyatifini kırdık'
Sultan Özer
Türk Telekom ve Posta İşletmeleri'nde çalışan 26 bin işçi adına imzalanan sözleşmeyideğerlendiren Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, önemli kazanımlar eldeettiklerini söyledi. Levent Dokuyucu, gazetemize yaptığı açıklamada, bugüne kadarki uygulamalardarandıman priminin daha çok işverenin inisiyatifi doğrultusunda gerçekleştiğini ve işverenin 50-100puan arasında değerlendirme yaparak prim verdiğini belirterek, primde işçinin veriminden çok işçininişverenlere karşı tutumu, iş alet ve edavatlarının bakımı gibi konuların ön planda tutulduğunukaydetti.
İşverenin değerlendirmesinde puanın 50'nin altına düşmesi, işçinin 49 puan alması halinde randımanpriminden yararlanamadığına dikkat çeken Dokuyucu, "İşçi hasta olup istirahata ayrılırsa ve aydabeş gün olursa istirahatı yine primden yararlanamıyordu. Ayrıca, soruşturmaya uğraması ya da haklıtalepleri için de olsa eylem yapmaları halinde de primleri kesiliyordu" dedi.
İşçilerin yıllık ücretli izin durumlarında da randıman priminden yararlandırılmadıklarını, diğer izinlerdede 'kıstel' izinli olunan günler dışındaki günlerde de primin kesildiğine vurgu yapan Dokuyucu,randıman priminin yevmiyeye ilave edilmemesinden dolayı ikramiyelere de yansımadığını hatırlattı.Dokuyucu, randıman primini ücretlere ekleterek, bütün bu olumsuzluklara son verdiklerideğerlendirmesini yaptı. Kimi işçilerin prim için işverene yaranma çabalarının da sona erdiğinikaydeden Dokuyucu, Şube Temsilciler Kurulu'nun sözleşmelerden önce yaptığı toplantıda;"randıman priminin ücretlere eklenerek kaldırılması; eşel mobil uygulamasına son verilmesi;abonman ve tahsis servislerinde çalışan işçilere giyim hakkının verilmesi; işçi sağlığı, iş güvenliği ileilgili düzenlemeler ve 1992 ve sonrasında işe başlayan işçilerde taban ücretinin ayarlanması"taleplerini belirlediklerini söyledi. Dokuyucu, Haber-İş Sendikası'nın en iyi sözleşmelerinden birineimza atıldığını ifade etti.
Sözleşmelerden doğan farkların da yine 14 Haziran'da tek kalemde ücretlerle birlikte ödeneceğininbelirlendiğini dile getiren Dokuyucu, ayrıca idari büro işlerinde (118-121 servisleri dahil) çalışanlariçin ilk kez, yılda bir takım elbise, iş ayakkabısı, gömlek ve kravat verilmesini de sağladıklarınısöyledi. Koruyucu gıda ve temizlik yardımlarının da birinci altı ayda 139 bin liradan 225 bin lirayaçıkartıldığını ifade eden Dokuyucu, işyerlerinde toplam bir yıl çalışan işçilere testler dışında hepatitaşısı yaptırılması konusunda da sözleşmeye hüküm konduğunu söyledi.
ÖNCEKİ HABER

İsdemir'de taşeronlar TİS'ten yararlanamadı

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa