26 Mayıs 1999 21:00

Lastik-İş'te muhalefet umutlu

29-30 Mayıs günlerinde yapılacak olan 23. Olağan Genel Kurulu öncesinde 300 delegeden 250'sine sahip olan muhalefet, genel kurulu kazanacağından emin.

Paylaş
Lastik-İş'te muhalefet umutlu
Şahin Bayar
DİSK'e bağlı Lastik-İş Sendikası'nda, 29-30 Mayıs 1999 tarihlerinde Topkapı Olcay Oteli'nde gerçekleşecek olan Lastik-İş 23. Olağan Genel Kurulu öncesinde muhalefet umutlu.
Ancak muhalefetin, görev paylaşımı konusunda henüz anlaşamadığı bildirildi. Yıllardır ilk kez ittifak oluşturabilme noktasına gelen muhalefetin sıkıntılarında genel merkezin oynadığı ayak oyunlarının etkili olduğu öğrenildi.
Gelişmelerle ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Lastik-İş İstanbul Şube Başkanı Fedayi Öztürk, Kocaeli Şube Başkanı İsmail Güler ve Adapazarı Şube Başkanı Adnan Cin, ittifak konusunda özverili olacaklarını dile getirdiler. Lastik-İş Genel Merkezi'nin sınıf temelinde politikalar üretmediğini ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği için muhalefet olarak liste çıkardıklarını anlatan Lastik-İş İstanbul Şube Başkanı Fedayi Öztürk, "Bu tutum karşısında vurdumduymaz bir tavır içinde olmamız mümkün değildi. Bu nokta üzerimize düşen sorumluluğu mutlaka yerine getirmemiz gerekiyordu" dedi.
Kocaeli ve Adapazarı şubeleriyle ittifak oluşturduklarını, ancak görev paylaşımı noktasında sıkıntılar yaşandığını kaydeden Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: "Şu ana kadar çok önemli gelişmelerle birlikte ittifak devam ediyor. Bununla ilgili olarak son rötuşları yapıyoruz. Görev dağılımı noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntılar aşılırsa inanıyorum ki her şey yolunda gider. Şubeler kendi aralarında toplantılar yapıyor. 3-5 gün içinde bu konuda bir karara varacağız."
'Parolamız örgütün büyümesi'
Temel amaçlarının Lastik-İş'i layık olduğu yere getirmek ve sınıfın hizmetine sokmak olduğunu kaydeden Öztürk, yönetime seçildikleri takdirde örgütlenme çalışmalarını hızlandıracaklarını söyledi.
"Parolamız şudur; örgütün büyümesi için, Türkiye işçi sınıfının neferi olabilmesi için, emek cephesindeki mücadelesini artırabilmesi için, örgütlenmenin ivedilikle bir noktadan başlatılarak, yeni işyerlerinin, örgütsüz işyerilerinin sendikalaşması için mutlaka mücadele içinde olacağız. Bunu kolektif bir biçimde yapacağız" diyen Öztürk, çalışma raporunu ise "Birtakım formalitelerin yerine getirilmek istenmesinden ibarettir. Benim için fazla anlam taşımayan bir rapordur" sözleriyle değerlendirdi.
İttifakın gerçekleşmesi halinde genel merkeze fazla şans tanımayan Öztürk, sözlerini "Delege arkadaşlarımıza söyleyeceğim şudur: Onlardan aldığımız güçle ve destekle bu noktaya geldik. Mücadele genel kurula yansımadığı takdirde hiçbir anlamı yoktur. Delege arkadaşlarımızın bu konuda sağduyulu davranacağına inanıyorum" diyerek tamamladı.
Gürel: 'Çaba sarf edeceğiz'
Genel kurul çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Lastik-İş Kocaeli Şube Başkanı İsmail Güler ise şimdiye kadar yapılan bütün genel kurullarda muhalefet yaptıklarını belirtti. Bu genel kurula da muhalefet olarak gireceklerini kaydeden Gürel, "Ancak görev paylaşımı konusunda muhalefetteki arkadaşlarla bir anlaşmazlık ortaya çıktı. Bu bizden kaynaklanmıyor... Ancak olay daha kopmuş değil, biz görüşmeye hazırız. Mutlaka ve mutlaka bu olayın çözülmesi için çaba sarf edeceğiz" diye konuştu.
Lastik-İş Adapazarı Şube Başkanı Ahmet Cin de ittifak konusunda sıkıntıların devam ettiğini ifade ederek, genel kurul ile ilgili fazla konuşmak istemediğini söyledi. Kendisinin aday olmadığını belirten Cin, "Muhalefetin ittifakı konusunda bazı çıkmazlar var. Sorunların giderilmesi için çabalarım olacak. Daha önce başlamış olan olumlu çalışmaların devamından yanayım. Atılacak her adıma olumlu yönde aracı olacağım" dedi.
ÖNCEKİ HABER

HADEP'liler yine tahliye edilmedi

SONRAKİ HABER

DAY-MER'in 30. Kültür ve Sanat Festivali, geniş katılımlı resepsiyonla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa