26 Mayıs 1999 21:00

Türkiye, kara harekâtına

mahkûm ediliyor

Paylaş
Türkiye, kara harekâtına mahkûm ediliyor
Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun kara harekâtını gerekli gördüğü şeklindeki açıklamasından sonra, Dışişleri Bakanlığı da "Operasyon gündeme gelirse gereken yapılır" dedi.
Dışişleri: Gereken yapılır
Dışişleri Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı, NATO'nun kara harekâtına geçeceği yolundaki haberlerin anımsatılması üzerine, kara harekâtı konusunun gayri resmi istişarelerde ele alındığını ifade etti. Atacanlı, "Eğer operasyon kararı çıkarsa Türkiye değerlendirmesini yapar ve gerekli adımları atar" diye konuştu.
Atacanlı, şimdilik bu konuda NATO organlarınca alınmış bir karar bulunmadığını ileri sürdü.
Atacanlı, NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Wesley Clark'ın 8 Haziran'da Türkiye'ye yapacağı belirtilen ziyareti "olağan" bir ziyaret olarak nitelendirdi. Dışişleri Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı, Clark'ın ziyareti konusunda kendisine ulaşmış olan bilgi bulunmadığını, ancak bu tür bir ziyaretin "gayet olağan" olduğunu söyledi. Türk ve NATO askeri makamları arasında her zaman yakın temas olduğunu kaydeden Atacanlı, Clark'ın yapacağı görüşmeleri NATO'nun Kosova harekâtına Türkiye'nin katılımı çerçevesinde olacağının anlaşıldığını söyledi.
İlk açıklama Kıvrıkoğlu'ndan
Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, Yugoslavya'ya yapılan hava saldırıları için NATO'ya tahsis edilen Türk askeri hava alanlarını denetlemesi sırasında şu ifadeleri kullanmıştı: "Kara harekâtının, hava harekâtı ile birlikte uygulanması, netice almada daha faydalıdır. Eğer buna rağmen sonuç alınamazsa o zaman kara harekâtına başlanabilir.
O bir siyasi karadır" diye konuştu. Türkiye'de NATO uçaklarının konuşlanacağı üslerin kullanımının, harekât bitince sona ereceğini de bir soru üzerine açıklayan Kıvrıkoğlu, NATO saldırılarına mesafeli yaklaşan Yunanistan'ın tutumu ile ilgili olarak "Geçişler Bulgaristan üzerinden yapılacak. Yunanistan bildiğiniz gibi Yugoslavya'ya sempatiyle bakıyor. NATO'nun dayanışmasına aykırı bir davranış içerisinde oldu. Bunu da herkes biliyordu" diye konuştu. Kıvrıkoğlu, haziran ayı içerisinde 36'sı Balıkesir'e, 18'i Bandırma Üssü'ne olmak üzere toplam 54 NATO savaş uçağının Türkiye geleceğini söylemişti. Kıvrıkoğlu, üçüncü üssün ise Çorlu ve İncirlik olabileceğini belirtti.
ÖNCEKİ HABER

TESK Genel Sekreteri Sulkalar oldu

SONRAKİ HABER

HDP’li Mahmut Toğrul: Türkiye IŞİD’lilerin sorumluluğunu alacak pozisyonda değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa