25 Mayıs 1999 21:00

Öymen, PM'nin istifasını bekliyor

Olağanüstü kurultaydan da "yenik" çıkan CHP'de Parti Meclisi tartışması dün de devam etti.

Paylaş
Öymen, PM'nin istifasını bekliyor
Seçimlerden mağlup, olağanüstü kurultaydan da darmadağınık çıkan CHP'de, PartiMeclisi tartışması dün de devam etti. PM seçimlerinin yenilenmesi konusunda olağanüstükurultayın ne zaman toplanacağı ve seçilen 23 kişinin koltuğunu koruyup korumayacağı tartışmasıda netlik kazanmadı. CHP Genel Başkanı Altan Öymen'in kurultay barajını aşarak Parti Meclisi'neseçilen 23 kişinin istifasını beklediği öğrenildi.
Öymen'in kurmayları seçilen 23 kişiye mazbata verilmemesi için Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nabaşvururken, Adnan Keskin ekibinin ise seçilenlerin sayısını 31'e çıkarmaya çalıştığı bildirildi.Kurultayda 260 oy alarak PM'ye seçilen Prof. Dr. Yakup Kepenek'in istifa ettiği yönündeki haberleryalanlandı. Kepenek, dün Sabah gazetesinde yayımlanan Emin Koç imzalı haberde yer alan"PM'den istifa ettiği" yönündeki bilginin gerçek dışı olduğunu belirtti. Yeniden PM'ye seçilen CHPeski MYK üyeleri Mehmet Sevigen, Enis Tütüncü gibi isimlerin suskunluğunu koruduklarıgözlendi. Kulislerde, PM'ye tekrar seçilen eski MYK üyelerinin, "Eğer genel başkan istifamızıisterse ederiz" dedikleri öne sürüldü.
İlk istifalar
Bu arada, parti tüzüğünün öngördüğü oyu alarak PM üyeliğine seçilen Cevdet Selvi, İnal Batu veÖnder Sav, bu görevlerinden istifa ettiler. Selvi, Batu ve Sav, istifa dilekçelerini dün Öymen'esundular.
Keskin'den savunma
CHP eski Genel Sekreteri Adnan Keskin, "liste krizi"ne yönelik haberlere ilişkin dün CHP GenelMerkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Keskin, haberlerdeki iddiaların ne kendisiyle ne deBaykal'la hiçbir ilgisi olmadığını, bu haberlerin kendisini CHP'den söküp atma anlayışına yönelikolduğunu, 30 yıllık siyasi yaşamında ve son kurultayda kimseyi aldatmadığını öne sürdü. Keskin,siyasi tercihlerini, dünya görüşünü ve siyasi üslubunu beğenmeyen bazı çıkar çevrelerinin kendihakkında aldığı linç kararını kurultay sürecinde de sürdürdüklerini ifade etti.
Kurultayda siyasi etikle uyum göstermeyen hiçbir uygulamasının olmadığını dile getiren Keskin,kurultaydan önce Altan Öymen'e aday olması durumunda destek olacağını söylemediğini,kurultayda da Öymen ile liste çalışması yapmadığını ve bu konuda hiçbir görüşmesi olmadığınıöne sürdü. Kurultay gecesi saat 03.00'te salonu terk ettiğini, bu saatten sonra da salonadönmediğini belirten Keskin, Öymen'in divan veya seçim kurulu ile yaptığı görüşmelerden dehaberi olmadığını, seçime geçme inisiyatifinin divan başkanlığında değil, seçim kurulu hakimindeolduğunu kaydetti. Bulunmadığı bir salonda divan başkanı ve seçim kurulu hakimi ile görüştüğüneilişkin haberlerin de gerçek dışı olduğunu dile getiren Keskin, kurultay gecesi Erbaşar Özsoy,İsmet Atalay ve Mehmet Sevigen'in kendisini telefonla arayarak, seçimlere geçileceğini ilettiğini,kendisinin de seçimleri erteletmeye çalışmalarını istediğini kaydetti.
'Liste CHP geleneğinde var'
Bahsi geçen listenin CHP'nin geleneğinde olduğunu belirten Keskin, "Eğer çıkan bir listeyi korsanliste, kuşatmaya yönelik liste olarak nitelendirirseniz, CHP'nin bundan önceki çıkan listeleri deböyle değerlendirmeniz gerekir" dedi. Keskin, Hasan Fehmi Güneş, Ertuğrul Günay ve MuratKarayalçın'ın adaylıktan çekilmemesi halinde onların da liste çıkaracağına dikkat çekerek, "Bulistelerde mi korsan veya kuşatmaya yönelik liste olarak nitelendirilecekti? Bu listeyle ne benim nede Deniz Baykal'ın hiçbir ilgisi yoktur" diye konuştu.
Öymen koltuğuna oturdu
CHP Genel Başkanı Altan Öymen mazbatasını alarak görevi Genel Başkan Vekili CevdetSelvi'den devraldı. CHP Genel Merkezi'ne öğle saatlerinde gelen Öymen, bazı partililer ve GenelBaşkan Vekili Cevdet Selvi tarafından karşılanarak genel başkanlık makamına çıktı. CHP Ankaraİl Başkanı Levent Gök, Çankaya İlçe Seçim Kurulu'ndan aldığı mazbatayı Altan Öymen'e teslimetti. Öymen, CHP Genel Başkanlığı görevinin Türk politikasının en şerefli görevi olduğunu belirtti.CHP'nin Türk siyasi tarihi boyunca ne kadar yenilik varsa gerçekleştiren parti olduğunu öne sürenÖymen, zaman zaman güç dönemlere giren, ama çıkmasını bilen bir parti olduklarını söyledi.
Öymen, amacının tüm partilileri kucaklamak olduğunu vurguladı. Cevdet Selvi ise, Öymen'in genelbaşkanlık görevine gelmesinin tüm örgüte ve tüm partililere umut ve güven verdiğini, emanetigönülden, severek, isteyerek Öymen'e takdim ettiğini belirtti.
ÖNCEKİ HABER

'Watandaş' Çiller ne olacak?

SONRAKİ HABER

Antalya Kadın Platformu Onur Yürüyüşü yasağına tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa