25 Mayıs 1999 21:00

Düşünce açıklamak suç olmamalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, TGC Lokali'nde Gazeteci Oral Çalışlar'ın ceza alması ve basın özgürlüğü konusunda basın toplantısı düzenledi.

Paylaş
'Düşünceyi açıklamak suç olmamalı'
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli, 2. Başkan Orhan Erinç, Genel Sekreter Leyla Tavşanoğlu ve Turgay Olcayto, TGC Lokali'nde Gazeteci-Yazar Oral Çalışlar'ın ceza alması ve basın özgürlüğü konusunda basın toplantısı düzenledi.
Güreli tarafından okunan basın açıklamasında, demokratikleşmenin genişletilmesi yeni hükümetin ve Meclis'in öncelikli görevi olması istendi. Hükümeti kurmakla görevli Bülent Ecevit'in ele alınması öncelikli yasaların 'bankalar yasası ve pişmanlık yasası olduğunu' söylediğini hatırlatan Güreli, "İvedi yasaların arasında, demokratiklişmeyi sağlayacak uyum yasaları da mutlaka yer almalıdır. Demokratikleşme yasaları en az bankalar yasası kadar önemlidir. Artık düşünceyi açıklamak suç olmaktan çıkarılmalıdır. Her konu özgürce tartışılabilmelidir" dedi.
Türkiye'nin imzaladığı ve yasa hükmünde olan uluslararası sözleşmelerin öngördüğü hukuksal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını isteyen Güreli, Anayasa Başkanı Ahmet Necdet Sezer'in konuşmasını örnek göstererek "Yasaların, demokratik toplumun gereklerine ve evrensel ölçütlere uygun biçimde gözden geçirilmesi gerekmektedir" diye konuştu. Evrensel hukuk ölçütlerine göre, şiddetin, savaşın, ırkçılığın ve her türlü ayrımcılığın kışkırtıcılığını yapmayan, silahlı eyleme geçmeyen her türlü düşüncenin özgürce açıklanabilmesi gerektiğini söyleyen Güreli, halkın gerçekleri öğrenme hakkının bir aracı olan iletişim özgürlüğünü kısıtlayan yasaların evrensel ölçütlerde olması gerektiğini ifade etti. Güreli, şöyle devam etti: "Terörle Mücadele Yasası'nın 8. Maddesi'ndeki değişiklik dahi göz önüne alınmayarak, maddenin 'her ne suretle olursa olsun' ibaresine uygun biçimde basın yoluyla, düşünce açıklamak suretiyle doğan durumlar için de terör suçuymuş gibi işlem yapılıyor, davalar açılıyor."
Ecevit'in üzülmemesi için
Başbakan Bülent Ecevit'in Oral Çalışlar'ın cezalandırmasıyla ilgili "Hapse mahkûm edildiği için üzüntü duydum" dediğini anımsatan Güreli, ancak Ecevit'i üzüntü duymaması için bu yasaları bir an önce değiştirmeye çağırdı. Güreli, şöyle konuştu: "Biz sadece eleştirmiyoruz. Yalnızca istemekle yetinmiyoruz. Sorunları çözücü ve yapıcı somut önerilerde bulunuyoruz. Asıl isteğimiz, tüm basın yayın ile ilgili yasaların gözden geçirilerek yasal mevzuatın demokratik bir yaklaşımla, evrensel ölçütlerle uygun biçimde iletişim yasası altında toplanmalı ve iletişim özgürlüğünü kısıtlayıcı hiçbir yasanın çıkarılmayacağının Anayasa'da yer alması. Başta gazeteci miletvekilleri olamak üzere, tüm muhalefet partilerin ve milletvekillerinin desteğini isteyeceğiz."
'Polis devletine gidiş'
Güreli, Oral Çalışlar'ın yayınladığı bir kitaptaki röportajları nedeniyle hapse mahkûm edilmesini, Gülsüm Cengiz'in yazısı nedeniyle hapis cezasına çarptırılmasını, ATV kameramanının Almanya'daki bir ideolojik grubun toplantısında saldırıya uğramasını ve İçişleri Bakanlığı'nca yayınlanan genelgede bazı kamu yayın kuruluşlarında bir kısım sözcüklerin kullanımının kısıtlanmasını üzüntü verici gelişmeler olarak değerlendirdi. Bazı gazetelerin Olağanüstü Hal Bölgesi'nde dağıtımının ve satışının engellenmesini kınayan Güreli, dağıtımın engellenmesinin, iletişim özgürlüğünü zedelediğini kaydetti. "İletişim özgürlüğü sadece yayın ile değil yayım ile tamamlanır" diyen Güreli, uygulamaların hukukdışı olduğunu, bu gidişin demokratikleşmeye değil polis devletine gidiş olduğunu vurguladı.
ÖNCEKİ HABER

Hükümet cuma günü Çankaya'da

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa