25 Mayıs 1999 21:00

Saddam karşıtı zirve başladı

Beyaz Saray Sözcüsü Rubin, Saddam karşıtı grupların temsilcilerine pek çok vaat verirken, ABD'nin bölgede bir 'Kürt devleti' planının olmadığını söyledi.

Paylaş
Saddam karşıtı zirve başladı
ABD yönetiminin Irak'taki Saddam Hüseyin rejimine karşı kışkırttığı gruplar, Washington'da bir araya geldi.
Önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile yapılan görüşmelere Irak Ulusal Kongresi (INC) çerçevesinde oluşturulan geçici başkanlık komitesinde yer alan grupların temsilcileri katıldı. Katılımcılar arasında arasında INC lideri Ahmet Çeleci, Kürdistan Demokratik Partisi'den (KDP) Hoşyar Zebasi ve Irak Kürdistan Yurseverler Birliği'nden (KYB) Latif Raşid de yer aldı.
ABD'li diplomatlar, Saddam karşıtlarına kısa ve uzun vadeli pek çok vaat verirken, bölgede bir Kürt devletinin kurulması gibi bir hedeflerinin bulunmadığını duyurarak Türk hükümetinin 'yüreğine su serpti.'
Iraklı Şiiler'in en büyük grubunu toplantıya katılmaması ABD tarafında ve Saddam karşıtı cephede hoşnutsuzluk yaratırken, Türkmenler'den, Irak toplumunu oluşturan Arap ve Kürt grupları kadar söz edildi.
Kontra plan
ABD yönetimi muhaliflere 'öldürücü olmayan' malzemelerin de dahil olduğu bir yardım programı uygulama kararını açıkladı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, muhalefetin Irak'ta 'demokratik ve çoğulcu' bir rejim kurulmasına yönelik planlarını dinleyeceklerini söyledi. Rubin, ABD'nin 3 katagorili 'yardım' planı şöyle özetledi:
1- Irak muhalfetine New York, Londra ve 'bölgede' merkezler açılmalı ve haberleşme olanakları sağlanması
2- Askeri olmayan konularda eğitim
3- Irak muhalfetinin sesinin dünyaya duyurulması
Rubin askeri bir ayaklanmanın koşullarının henüz oluşmadığı gerekçesiyle 'şimdilik' askeri bir destekte bulunmayı düşünmediklerini de söyledi ve 'yardımın adım adım genişletileceği' sözü verdi.
Beyaz Saray'ın Kürt devleti üzerine görüşlerini açıklayan Rubin, "Kürt devleti istemediğimizi sürekli dile getiriyoruz. Bunun tersini iddia etmek, politikalarımızı anlamamak demektir" dedi. Irak muhalefet liderlerinin daha sonra ABD Başkanı Bill Clinton'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Sandy Berger ve Kongre yetkilileriyle de görüşmeleri bekleniyor.
Güney Irak'ta çatışma
Bu arada muhalif gruplardan İslami Devrim Yüksek Konseyi, Cumhuriyet Muhafızları ile Irak'ın güneyinde geçen hafta çıkan çatışmalarda 80 askerin öldürüldüğünü öne sürdü. Merkezi İran'da bulunan Konsey, AP haber ajansının Kahire'deki bürosuna gönderdiği faksta, Saddam Hüseyin'in Cumhuriyet Muhafızları'na bağlı askerlerinin, başkent Bağdat'ın güneyindeki Kut yakınlarında muhaliflere saldırdığını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Kaçkarlar'a da turizm kancası

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir kararnameyi çıkaracağım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa