24 Mayıs 1999 21:00

'Delil yok, duyum var'

İşçileri hırsızlık, sorumsuzluk ve yalancılık ile suçlayarak işten atan Güneşli Belediye Başkanı Yılmaz Er, elinde somut kanıtlar olmadığını ancak 'duyum'lar aldığını söyledi.

Paylaş
Delil yok, duyum var
Adapazarı'na bağlı Güneşli Belediyesi'nde işten atılan işçilerin eylemleri sürüyor. Belediye'nin İş Kanunu 17. Maddesine göre işten attığı işçiler dün belediyenin önünde protesto eylemi yaptılar.
Eyleme destek veren Genel-İş Sakarya Şube Başkanı Yakup Ören, işten atmalara gerekçe gösterilen 17. Madde'nin hırsızlık, sorumsuzluk, yalancılık, verilen işi yapmama gibi suçları kapsadığını belirterek, bu maddenin uygulanması için somut deliller olması gerektiğini hatırlattı.
İşten atılan işçiler hakkında hiçbir somut delili olmadığına dikkat çeken Ören, belediye başkanının işçileri ne ile suçladığına dair açıklama yapmaya çağırdı. Bu durumda işçilerin hem işten atılmaktan hem de yüzkızartıcı bir suçla ilgili maddeden dolayı atılmaktan dolayı iki kere mağdur olduklarını belirten Ören, "Arkadaşlarımız bu onur kırıcı uygulamaya maruz kaldıkları için öfkeliler. Biz gerekli yasal prosedürü başlattık. Bölge Çalışma Müdürlüğüne başvurduk, Önümüzdeki hafta içinde iş müfettişini göndereceklerini söylediler. Bütün bu girişimlerimiz sonuç vermezse greve çıkacağız" dedi.
Haklarını kazanmak için eylemi sürdürmeye kararlı olduklarını belirten işçiler eyleme öğleden sonra ailelerinin de katılacağını bildirdiler. İşten atılan işçiler arasında yer alan Müslüm Baba adlı işçi "Şimdiye kadar lağım temizlemek dahil her işi yapttım. Karşılığında emekliliğime 5 ay kala beni işten attılar. Belediye başkanı atılma tarihinden bir hafta önce bizle toplantı yapıp, 'kesinlikle işçi atılmayacak sizle çalışmaya devam edeceğiz' diye söz verdi. Ama daha bir hafta geçmeden bizi işten attı. Onunla görüşmek istediğimizde bizden kaçıyor" sözleri ile durumunu anlattı.
Belediye Başkanı savundu
Belediye Başkanı Yılmaz Er ise yaptığımız görüşmede, işçi fazlası olduğu gerekçesi ile işten atmaları savundu. Belediye Başkanı Yılmaz Er, İş Kanunu'nun 17. Madde'sine dayanarak işçileri işten attığını elinde belge olup olmadığı şeklindeki sorumuzu ise, "Elimizde hiçbir somut belge yok ama duyumlarımız var" şeklinde yanıtlayarak işçileri suçlamaya devam etti. İşçilere tazminat ödeyeceğini ileri süren Er, 'İş Kanunu 17. maddesine göre işten atılan işçilere tazminat ödenmiyor' hatırlatmamız üzerine ise kaçamak cevaplar verdi.
ÖNCEKİ HABER

'Dayanışma sözle olmaz'

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa