24 Mayıs 1999 21:00

Türkiye'de 3 milyon 800 bin

çocuk işçi çalıştırılıyor

Paylaş
Türkiye'de 3 milyon 800 bin
çocuk işçi çalıştırılıyor
Türkiye dünyada en çok çocuk işçi çalıştıran ülkelerin başında geliyor. Asgari ücretin altında ve tam anlamıyla "kölelik" koşullarında çalıştırılan bu çocuk işçilerin hiç bir sosyal hakkı da bulunmuyor.
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nün Türkiye temsilcisi Gülay Aslantürk'ün verdiği rakamlara göre, Türkiye'de çalıştırılan çocuk işçilerin sayısı 3 milyon 800 bini buluyor. Ancak bu sadece resmi istatistikler. Bunların dışında tespit edilemeyen binlerce çocuk daha var.
Gülay Aslantürk ANKA'ya yaptığı açıklamada, son nüfus sayımına göre 61 milyon 600 bin olan Türkiye nüfusunun, yüzde 35.3'ünü 0-14 yaş çocukların oluşturduğunu belirtti. 1 milyon çocuğun iş yaşamında, 2 milyon 800 bin çocuğun ise ev işlerinde olmak üzere 3 milyon 800 bin çocuğun çalıştırıldığını kaydeden Aslantürk, çalışan çocukların yüzde ise 12.8'inin okula devam etmediklerini bildirdi.
Geri kalmış ülkelerde sosyo ekonomik ve altyapı koşullarının yetersizliği nedeniyle çocuk işçiliğinin kısa sürede sona erdirilmesinin güç olduğunu ifade eden Aslantürk, "Dünyada çocuklar, zorla çalıştırılıp, hak ihlaline uğrarlarken, kendilerine köle muamelesi yapılıyor, fuhuş, uyuşturucu kaçakçılığı ve porno üretiminde kullanılıyorlar. Yine sağlık ve güvenliklerine zarar veren ağır işlerde, kimyasallarla, tehlikeli araç ve makinalarla çalıştırılıyorlar. Bunlar çocuk işçiliği konusunda acil önlemler alınması gerektiğini ortaya koyuyor" dedi. Çocuk işçiliği sorununun gelişmekte olan her ülke için olduğu gibi, Türkiye için de önem taşıyan bir konu olduğunu belirten Aslantürk, sorunun, nüfus artışı, eğitim düzeyi, ekonomik gelişim ve sosyal kalkınma kavramlarıyla doğrudan ilintili olduğunu ifade etti.
Sosyal destek yetersiz
Gülay Aslantürk, Türkiye'de kırsal yerleşimden kentsel yerleşime, tarımsal ekonomiden sanayi ekonomisine geçiş süreci yaşandığına işaret ederken, "Sosyal destek ağının yetersizliği veya kent yaşamına uyum sağlayamama ile birleştiğinde, çocuk işçiliği daha fazla gündeme gelmektedir. Özellikle ailenin gelir düzeyini artırmak amacıyla, sokaklarda ve marjinal sektörlerde çalışan çocukların sayısı belirgin bir şekilde artmaktadır" dedi.
Gülay Aslantürk, milyonlarca çocuğun fiziksel, zihinsel, eğitsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine zarar veren ve ulusal yasalarla uluslararası standartlara uygun olmayan koşullarda çalıştıklarını bildirdi. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün çocuk işçiliğine son verilmesi amacıyla bir, "Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Programı (IPEC)" başlattığını anlatan ILO Türkiye Temsilcisi Gülay Aslantürk, uzun vadeli asıl hedeflerinin çocuk işçiliğine son verilmesi, kısa ve orta vadeli hedeflerin ise çocukların korunması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi olduğunu bildirdi.
ILO'nun yaptığı araştırmalara göre dünyada 5-14 yaş grubunda 250 milyon çalışan çocuk bulunuyor, 12-17 yaş grubunda 283 milyon çocuk ise çalıştığı için okula devam edemiyor.
ÖNCEKİ HABER

Irak muhalefeti Washington'da toplanıyor

SONRAKİ HABER

Dersim'de kayıp Engin Eroğlu için baraj kapakları kapanıp açılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa