24 Mayıs 1999 21:00

'Bombardıman işe yaramıyor'

Yüzlerce Sırp ve Arnavut sivilin canına mal olan bombardımanı komuta eden Amerikalı bir general, bu süreçten Miloseviç'in kazançlı çıkacağını belirtti.

Paylaş
'Bombardıman işe yaramıyor'
NATO ve ABD'nin Kosova krizini hava bombardımanıyla çözümleme politikası, ABD Başkanı Bill Clinton ile hava operasyonunu komuta eden generali açıkça karşı karşıya getirdi. Müttefik güç operasyonunun Amerikalı komutanı Korgeneral Michael Short, NATO'nun Kosova'da izlediği stratejinin bariz şekilde işe yaramadığını ve bu gidişle NATO'nun ya Sırplar'ın barış koşullarını kabul etmek zorunda kalacağını ya da kara savaşına girmeye zorlanacağını bildirdi. Short, Philadelphia Inquirer gazetesinde yayınlanan demecinde, NATO'nun kendi içindeki görüş ayrılıkları ve bunun sonunda ortaya çıkan kararsızlığın, Yugoslavya lideri Slobodan Miloseviç'in bu savaş sonunda kârlı çıkma ihtimalini büyük ölçüde artırdığını söyledi.
'taş üstünde taş bırakmazdım'
Short, "Bir havacı asker olarak bana yeteri kadar yetki verilseydi, Yugoslavya'da taş üstünde taş bırakmazdım ve durum şu andakinden farklı olurdu. Benim pilotlarım görevlerini yapıyor ve emredilen hedefleri vuruyor. Ancak bu kısıtlı hedeflerin vurulması yetersiz. Bu politika böyle devam ederse ya Miloseviç'in şartlarını kabul etmek zorunda kalırız ya da çok daha geniş boyutlu, kara unsuru bulunan bir savaşa yönelmek zorunda kalırız" diye konuştu. Gazetenin, NATO harekâtının yürütüldüğü İtalya'daki Vicenza kentinde görüştüğü Short ve diğer Amerikalı NATO komutanları, NATO'nun "19 başlı" davrandığını söyleyerek, operasyonun bu haliyle Miloseviç'e geri adım attırmaktan uzak olduğu görüşünü savundular.
Clinton reddetti
Hava harekâtının başarılı olduğunu savunan ABD Başkanı Bill Clinton ise, NATO içinde bölünmüşlük bulunduğunu reddetti. Clinton, bombardımanın birçok stratejik hedefi imha ettiğini söyleyerek, Yugoslavya'nın içinde bulunduğu zorlukların Miloseviç'i bir noktada pes etmeye iteceği inancını taşıdığını belirtti. ABD Başkanı, açıklamasında bizzat kendi komutanlarından gelen eleştirilere ise değinmedi. Washington'daki birçok askeri ve siyasi gözlemci de, ABD yönetimi ve NATO sözcülerinin belirttiğinin aksine, Yugoslavya'da Miloseviç'e karşı yönetimde önemli çatlaklar oluşmadığı ve süren savaşın tam tersine Sırplar'ı, Miloseviç etrafında bir araya getirdiği yorumunu yapıyor.
ÖNCEKİ HABER

Madenler kadın ve çocukları öğütüyor

SONRAKİ HABER

Kanser hastası, ilaç mücadelesini kazandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa