22 Mayıs 1999 21:00

Binlerce köylü yıkıma karşı yürüdü

Bolu'da hayvancılıkla uğraşan köylülerin yayla evleri için yıkım kararı alınması üzerine, Bolu genelindeki tüm köylülerin tam katılımı ile yürüyüş yapıldı.

Paylaş
Binlerce köylü yıkıma karşı yürüdü
Bolu'da hayvancılık yaptıkları yayla evleri için yıkım kararı verilen binlerce köylü, traktörleri ve hayvanları ile kent merkezinde yürüyüş yaptı. Bolu ilindeki tüm köylerin tam katılım sağladığı yürüyüşte, "Yaylalar, yaylalar..." nakaratını sık sık tekrarlayan köylüler, devletin hayvancılığı destekliyor gibi görünüp, hayvancılığın bel kemiği yaylacılığı sona erdirecek yıkım kararını eleştirdiler. Yürüyüş nedeniyle E-5 Karayolu 45 dakika trafiğe kapandı.
Bolu Deftardarlığı Milli Emlak Müdürlüğü, 84 yaylada bulunan 6000'e yakın evden 4870'inin yakını mahkemeye başvurdu. Bolu Asliye Hukuk ve Sulh Hukuk Mahkemeleri, incelemelerini tamamladığı dosyalardan birçok yayla evi için yıkım kararı verdi.
Mahkemenin incelediği dosyalar hakkında yıkım kararı vermeye başladığının duyulması üzerine Bolu Muhtarlar Derneği ve Bolu Ziraat Odası tarafından yürüyüş düzenlendi. Aralarında iki aylık bebeklerden 80 yaşındaki ihtiyarlara kadar her yaştan kadın ve erkeklerin bulunduğu Bolu köylüleri, dün sabah Stadyum önünde toplanarak yürüyüşe başladı.
Saman başakları taşıyan traktörler ve büyükbaş hayvanları ile eski Vilayet Meydanı'na kadar yürüyen köylüler, yürüyüş sırasında, "Yaylalar yaylalar, dilo dilo yaylalar" nakaratını sık sık tekrarladılar. Köylülerin yürüyüş sırasında, "Köylüyü turizm değil, yaylacılık yaşatır", "Bolu köylüsünün geçim kaynağı yaylacılıktır", "Ormanı korurken yaylamızdan olduk", "Bolu'da hayvancılık yok ediliyor" yazılı pankartlar taşıdıkları gözlendi.
Yürüyüşe DSP Milletvekili Mustafa Karslıoğlu, DYP Milletvekili Necmi Hoşver, siyasi partilerin il başkanları ve köy muhtarları da katılarak, köylülere destek verdi.
'Villa ve evlere aynı muamele'
Bolu Muhtarlar Derneği Başkanı Cemalettin Danışman, son yıllarda yaylalara zenginler tarafından çok lüks villalar yapıldığına dikkat çekerek, "Defterdarlık, Bolu köylüsünün yayla evleri ile milyarlık villaları aynı kefeye koyuyor. Bolu köylüsünün, hayvancılık yaparken kullandığı yayla evlerinin yıkılmak istenmesinden son derece rahatsız olmuştur. Villa ile köylünün yayla evinin ayrı değerlendirilmesi gerekir. Bu evler yapılırken hayvancılığın gelişmesi için her türlü desteği veren devletin, şimdi bu evleri yıkmak istemesi hukukla bağdaşmaz" dedi.
'Yardım etti, şimdi yıkıyor'
Bolu'ya 37 kilometre uzaklıktaki Aladağ sırtlarında bulunan 1700 metre rakımlı Demirciler Yaylası'nda bulunan evi için mahkemeden yıkım kararı çıkan 72 yaşındaki Yusuf Uzunöz de, evini 22 yıl önce Orman İşletmesi'nden tomruk yardımı alarak yaptırdığını söyledi. Karkas ahşap olan evi için alt kısmının beton olmasından dolayı yıkım kararı verildiğini anlatan Uzunöz, "Ben evi yaparken devlet, 'hayvancılık gelişsin' diye yardım bile etti. Bu evi yıkarlarsa, ben nerede kalıp hayvancılık yapacağım" diye yakındı. Evi için yıkım kararı çıkmamasına rağmen yürüyüşe katılan 76 yaşındaki Selahattin Gökmen ise "Evim tamamen ahşap. Bu yüzden çok yıprandı. Şimdi farelerle iç içe yaşıyorum. 'Milletin efendisi' dedikleri bizlere farelerle beraber yaşamayı mı layık görüyorlar" diye sordu.
ÖNCEKİ HABER

CHP kapak değiştiriyor

SONRAKİ HABER

Öykü Arin için yeni umut

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa