22 Mayıs 1999 21:00

'Sosyal mezarlıklar'

Yahyalı'daki sosyal konutların bir bölümü çöktü, bir bölümü yıkılmak üzere yan yattı. Varını yoğunu aidatlara aktaran binlerce yoksulun hayalleri ihmalciliğin kurbanı oldu.

Paylaş
'Sosyal mezarlıklar'
Bülent Falakaoğlu
Deprem riski oldukça yüksek ve aktif heyelan bölgesi olmasına rağmen Haramidere, Gürpınar, Çukurçeşme, Beylikdüzü, Küçükçekmece Gölü'nün batısı, siyasi baskılar ve kaygılar yüzünden imara açılıyor. Meydana gelecek olan bir depremin açacağı zarara aldırmadan sorumsuzca hareket eden belediyeler, milyonlarca insanın hayatıyla oynuyor.
Daha önce evlerin yıkıldığı, bahçe duvarlarının yerle bir olduğu, merdivenlerin patladığı, yolların çöktüğü heyelan bölgesinde şimdi de "Gecekondu Önleme Sosyal Konutları'' yan yattı. Böylece gecekondulardan kurtulmayı umut eden, varını yoğunu bu konutların aidatlarına aktaran binlerce yoksulun hayalleri ihmalcilik ve vurdumduymazlığın kurbanı oldu.
Yan yatmasıyla birlikte üyelerinin umutlarını yan yatıran, bir daha kolay kolay yerleşimin sağlanamayacağı düşünülen sosyal konutların oluşum öyküsü ise şöyle: Büyükçekmece Belediyesi mücavir alanındaki Yakuplu ve Gürpınar'daki arsalar 1991'de "gecekondulaşmayı önleme programı" çerçevesinde kurulan kooperatiflere dağıtıldı. Dağıtılan bu arsalarda zemin araştırması yapılmadan konutlar inşa edildi. Yapılan bu ihmal Gürpınar ve çevresinin heyelan bölgesi olaması dolayısıyla pahalıya patladı; şimdi Yahyalı'daki "Gecekondu Önleme Sosyal Konutları''nın bir bölümü çökmüş ve yıkılmış, bir bölümü yan yatmış yıkılmayı bekliyor. Evlerin hepsi apar topar boşaltılmış durumda. Dar gelirli aileleri perişan duruma düşüren bu olayın mağdurları, sorumlulara lanet yağdırıyor.
'Bileziklerimizi sattık'
Yıllarca gecekondudan kurtulup başlarını sokacak bir ev sahibi olmak umudundaki insanlar yemeyip içmeyip kooperatif aidatlarını ödemeye çalıştıklarını söylüyorlar. Nikâh yüzüklerini, bileziklerini satıp aidatlarını ödediklerini belirtiyorlar. Kimisi, borç ödemelerinde boyacılık yapan çocuğunun emeğinin olduğunu ifade ediyor, kimisi aidatları ödemek için temizlik yapmaya gittiğini vurguluyor. Yetkililerin, "Ruhsatlar bizden önce verildi, bizim suçumuz yok. Yurtdışından uzmanlar getirip bir çözüm yolu bulmaya çalışacağız şeklindeki" açıklamaları ise bu yoksul emekçileri tatmin etmiyor.
Gürpınar aktif heyelan bölgesi olmasına rağmen 4000 konutlu Kooperatifler Birliği inşaatları yapılarak adeta binlerce aileye mezarlar hazırlanıyor. Bölgede genel bir çalışma yapan İTÜ öğretim elemanları, başta Pekmez olmak üzere Pınarkent, Dalya, Armutlar ve Fener bölgelerinde üç aşamalı heyalan tespit ettiklerini ifade ediyorlar.
Ayrıca, önlemler alınsa bile kaymaların süreceğini vurguluyorlar. Bu nedenle bölgenin yeşil alan olarak kullanılabileceğini söyleyen jeologlar, buralarda ancak ikâmet amacı taşımayan hafif binalar yapılabileceğini belirtiyorlar.
Jeologların açıklamalarına, zemin yapısının kayganlığı bilinmesine rağmen çatlakları tamir eden, tekrar konutlara yerleşmeyi düşünen aileler mevcut.
Bina duvarlarının ve bina kolonlarının biraz daha sağlamlaştırılmasıyla evlerde oturulabileceğine inanan bu ailler, ödedikleri paraların boşa gitmemesi için yaşamlarını hiçe sayıyorlar.
Soruna bir çözüm bulacaklarını söyleyen Yakuplu Belediye Başkanı Cemal Kahraman'ın da sözünde durmasını istiyorlar.
ÖNCEKİ HABER

Kolombiya'da senatör kaçırıldı

SONRAKİ HABER

Cargill direnişi 434. gününde: Adım atılmazsa direniş İstanbul'a taşınacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa