22 Mayıs 1999 21:00

Kolombiya'da senatör kaçırıldı

Kolombiya'da Liberal Parti üyesi bir senatör, El Poblado kasabasında kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.

Paylaş
Kolombiya'da Liberal Partili senatör kaçırıldı
Kolombiya'da Liberal Parti üyesi bir senatör, El Poblado kasabasında kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.
Piedad Cordoba isimli senatörün, önceki gün Medellin kenti yakınlarındaki El Poblado kasabasında bir ortopedi kliniğinde bulunduğu sırada içeriye gelen maskeli ve silahlı 11 kişi tarafından kaçırıldığı kaydedildi.
Serbest bırakılacak
Görgü tanıklarının ifadelerine göre, klinikteki diğer insanlarla birlikte beklemekte olan bir kadın ve bir erkek de maskeli kişilerin içeri girmesiyle silahlarını çekerek Cordoba'nın iki korumasını etkisiz hale getirdiler. Başbakanlık yetkilisi Alfredo Escobar, görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak yaptığı açıklamada, eylemcilerin Cordoba'yı barış sürecine ilişkin bir mesajla birlikte bir süre sonrra serbest bırakacaklarını belirttiklerini dile getirdi.
Ülkedeki güvenlik teşkilatının sözcüsü, Albay German Jaramillo, eylemin kontra çeteleri veya Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini kaydetti.
Rehin alma eylemlerinde oldukça usta olan ELN gerillalaları, geçtiğimiz ay bir yolcu uçağını ormanlık bir bölgeye indirerek 46 yolcuyla birlikte ortadan kaybolmuşlardı.
General tutuklandı
Öte yandan Kolombiya'da bir general, 1997 yılında halka yönelik bir katilama göz yumduğu için tutuklandı. Ölüm mangalarıyla işbirliği yapan üst düzey ordu yetkililerin ender olarak cezalandırıldığı Kolombiya'da ordunun ikinci tümeninin komutanı olan General Jaime Humberto Uscategui'nun iki yıl önce ülkenin güneybatısındaki Mapiripan kasabasını beş gün boyunca abluka altında tutarak 30 kişiyi katleden ölüm mangalarına destek olduğu ortaya çıktı. 'Görevini ihmal etmek' suçlamasıyla tutuklanan komutanın, Kolombiya'da bugüne kadar insan haklarıyla ilgili bir suçlamayla tutuklanan en üst düzey yetkili olduğu kaydediliyor.
ÖNCEKİ HABER

'Habibi istifa etsin'

SONRAKİ HABER

Alman Vali Walter Lübcke'yi Neonaziler mi öldürdü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa