22 Mayıs 1999 21:00

NATO'da bahane bitmiyor

NATO uçaklarının Kosova'daki bir cezaevini bombalaması sonucu 19 kişi öldü. NATO yetkilileri, cezaevinin askeri amaçlarla kullanıldığını ileri sürdü.

Paylaş
NATO'da bahane bitmiyor
NATO uçakları Kosova'da bir cezaevini bombaladı. Önceki gün gerçekleşen saldırıda en az 19 kişi hayatını kaybetti. NATO yetkilileri daha önce de bombalandığı bilinen İstok kentindeki cezaevinin askeri amaçlı kullanıldığını iddia ettiler.
NATO sözcüsü James Shea cezaevinin birinci dereceden hedefler arasında olduğunu, çünkü Yugoslav ordusu ve özel polisi tarafından kışla olarak kullanıldığını savundu.
Sırp yetkilileri cezaevinde bulunan mahkûmlar arasında Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK) milislerinin de bulunduğunu belirttiler.Saldırı ile ilgili bir açıklamada bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, NATO'nun hedef seçimlerini gözden geçirmesi gerektiğini söyledi, ancak NATO yetkilileri Almanya'nın resmi olarak böyle bir talebi bulunmadığını ifade ettiler. Pentagon ise kötü hava koşulları nedeniyle 'sadece ana hedeflerin vurulduğunu' idiia etti.
Santralde 10 yaralı
Ayrıca Belgrad'ın güneybatısında bulunan bir termik santralin vurulması sonucu, burada çalışan 10 işçinin yaralandığı bildirildi. Tanjug haber ajansı da NATO uçaklarının Yugopetrol şirketine ait bir yakıt deposunu vurduklarını bildirdi. Tanjug, Yugoslavya hava savunma sistemlerinin NATO'ya ait pilotsuz bir keşif uçağını Buca kasabası yakınlarında düşürdüklerini duyurdu.
Önceki günkü saldırılarda, elektrik sistemlerini felç eden 'grafit' bombalarını bir kez daha kullanan savaş uçakları, Belgrad'ın yanı sıra dokuz kenti daha elektriksiz bıraktı.
Rusya'dan bir tepki daha
Öte yandan, Rusya, NATO uçaklarının Adriatik Denizi'ne bomba boşaltmasını protesto ederek, NATO'yu uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı. İnterfax ajansının bildirdiğine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı bildiride, NATO uçaklarının bu işleminin bölgede, çevre, ticaret ve denizcilik açısından çok kötü sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekildi. Bu arada, Irak haber ajansı INA, NATO uçaklarının perşembe günü erken saatlerde düzenlediğı saldırı sırasında Belgrad'daki Irak Büyükelçiliği'nin de zarar gördüğünü duyurdu. INA, büyükelçilikten bir kaynağa dayanarak verdiği haberinde, NATO füzesinin bir hastane yakınına düşmesi sonucu civarda bulunan büyükelçilik ve elçilik konutunun cam ve kapılarının kırıldığını bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Duvarların dışında

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa