21 Mayıs 1999 21:00

Ordu Belediyesi'nde değişen bir şey yok

Ordu belediye başkanlığını yeniden kazanan ANAP, işçilerin haklarını vermemeye devam ediyor. İşçilerin yanı sıra memurlar da uygulamadan nasibini aldı.

Paylaş
Ordu Belediyesi'nde değişen bir şey yok
Ali Güler
Ordu Belediyesi'nde işçi alacakları ödenmiyor. Ordu belediye başkanlığını yeniden kazanan ANAP işçilerin haklarını vermemeye devam ediyor. İşçilerin yanı sıra memurlar da bu uygulamadan nasibini aldı. Belediyede çalışan işçi ve memurlar bu ay alacaklarının ancak 50 milyonluk bir kısmını alabildiler. İşçiler geçen ayda 110 milyon lira ücret alabilmişlerdi. Son zamdan sonra en düşük işçi ücretinin 167 milyon lira olduğu Ordu Belediyesi'nde bir işçinin alacağı 300 milyona yaklaştı. Bunun 60 milyonu önceki ayın 120 milyonu son ayın maaş kesintisi 50 milyonu bir ikramiye alacağı, 50 milyonu da maaş farkı. Belediye çalışanları bu duruma oldukça öfkeliler. Alacakları maaşa göre hesap yaptıklarını söyleyen işçi ve memurlar, tüm planlarının altüst olduğunu söylüyorlar. Bir işçi "Başkan Fikret Türkyılmaz seçim propangada afişlerinde 'Ordu emin ellerde' diyordu. Peki şimdi soruyoruz: "Ordu Belediyesi hangi ellerde!" diyerek tepkileri özetliyor.
Sürgünler de başladı
Öte yandan seçim sonrası belediyede sürgünler de başladı. İçlerinde Tüm Bel-Sen Ordu Şube Başkanı Özcan Çelebi'nin de bulunduğu birçok belediye çalışanı itfaiye bölümü başta olmak üzere diğer bölümlere sürüldü. Belediyede örgütlü bulunan Belediye-İş ve Genel-İş şubelerinde ise bu gelişmeler yaşanırken bir çalışma yapılmaması üyelerin eleştirisine neden oluyor.
ÖNCEKİ HABER

Belediyelerde işten atmalar tam gaz

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa