21 Mayıs 1999 21:00

Tencereye kapak aranıyor

Genel başkan değiştirmeyi tartışmak dışında kendisini ciddi olarak sorgulamayan CHP'de genel başkanlık için tam 11 aday var. 1'i seçilirse her şey çözülecek!

Paylaş
Tencereye kapak aranıyor
Seçim yenilgisi üzerine 9'uncu Olağanüstü Kurultayı'nı toplayan CHP'de "iç hesaplaşma" bugün Atatürk Spor Salonu'nda yapılacak. Olağanüstü kurultayda Deniz Baykal'ın genel başkanlığa aday olup olmayacağı tartışması dün ortalığı karıştırdı. Kurultay öncesi uzun süredir CHP Genel Merkezi'nde hakim olan sessizlik dün delegelerin ve partililerin yoğun ziyaretleri ile bozuldu.
CHP Genel Merkezi'nin her odasında, koridorunda Baykal'ın adaylığı konusu yüksek sesle tartışıldı. Baykal'ın aday olması yönünde 634 delege imzasının toplandığı ileri sürüldü. Baykal, aday olabileceği yönündeki mesajlarını dün de sürdürdü.
Altan Öymen de Baykal aday olsa bile adaylıktan çekilmeyeceğini bildirdi. Kurultay öncesi, genel başkanlık için resmi olarak 8 kişi adaylığını açıkladı. Kurultay'da, daha önce genel başkanlık için adaylıklarını açıklayan Ertuğrul Günay, Hurşit Güneş, Altan Öymen, Ali Şah Budak, Nazif Ülgen, Tarhan Erdem'in ardından dün Murat Karayalçın ve Hasan Fehmi Güneş'in adaylığını açıklamasıyla aday sayısı 8'e yükseldi. Bu 8 kişiye ek olarak CHP Gençlik Kolları MYK Üyesi Savcı Sayan, İsmail Ötünç ve Veli Yıldırım parti üyeleri de kurultayda aday olacaklarını bildirdiler.
Belediye başkanları isyanda
CHP'li belediye başkanları Kocaeli Belediye Başkanı Sefa Sirmen ve Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan'ın çağrısıyla dün toplandı. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı toplantıda Baykal'ın genel başkanlığa adaylığı konusu görüşüldü. Sefa Sirmen ve Celal Doğan, Baykal'ın aday olması durumunda partilerinden istifa edeceklerini açıkladılar. Sirmen, ortak bir aday etrafında uzlaşılması gerektiğini belirterek; belediye başkanlarının Baykal'ı istemediğini kaydetti. Başkanlar, Baykal'ı adaylıktan vazgeçirmek üzere bir komite oluşturdu.
Baykal'ın adaylığı konusundaki tartışmaları değerlendiren CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin ise, tüm CHP'lilerin aday olabileceğini, delegelerin kurultayda en doğru kararı vereceğini söyledi. Keskin, CHP'nin kurultayda sağlıklı bir yapıyla çıkacağını öne sürdü.
İl başkanları toplandı
CHP'li il başkanları dün akşam saatlerine doğru CHP Genel Merkezi'nde toplanarak, Kurultay Divan Başkanlığı konusunda uzlaşma aradı. CHP Ankara İl Başkanı Levent Gök, 18 kişilik İl Başkanları Komisyonu adına dün bir basın toplantısı düzenledi. Gök, "Bu kadar çok aday ve bu kadar çok kişilik tartışması ile yapılacak kurultayın partimizin geleceğine olumlu bir katkı sağlamayacağı kanısındayız" dedi. CHP Merkez Yürütme Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu dün öğle saatlerine doğru bir toplantı gerçekleştirdi.
CHP Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi dün CHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Selvi, kurultayda gerginlik yaratılacağı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu, herhangi bir gerginliğin yaşanmayacağını öne sürdü. "CHP'liler dayanışmalarını karşılıksız saygı ve sevgilerini sergileyeceklerdir" diyen Selvi, CHP'nin kurultaydan kazanan, umut bağlanan bir parti olarak çıkacağını iddia etti. Selvi, genel başkanlık için aday çoğunluğunun kimseyi rahatsız etmemesini söyledi.
Karayalçın resmen aday
Murat Karayalçın, genel başkanlığa aday olduğunu açıklamak için dün CHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı yaptı. Çok sayıda delege ve partilinin de izlediği basın toplantısında Karayalçın, kurultay kararının ardından geçen süreçte tek aday arayışlarının sonuçsuz kalması üzerine adaylığını koymaya karar verdiğini ifade etti. "Geçmişte partimin iktidar ve ikbal döneminde çok az da olsa genel başkanlık yaptım. Çok onur duyarak yaptığım SHP genel başkanlığını sosyal demokratların birleşmesi için bıraktım ve dönemimin özeleştirisi yaptım" diyen Karayalçın, ümitsizliğe kapılmaya gerek olmadığını, geçmiş deneyimlerinden yararlanacaklarını ama asla geriye bakmayacaklarını kaydetti.
Murat Karayalçın, geride kalan yılların CHP'nin kişiler ve olaylardan medet umularak bir yere gidemeyeceğini gösterdiğini belirterek, "Partimi 8.7 oy oranından alarak, Meclis'e ve iktidara taşımaya talibim" dedi.
Hizip kurmamış
Geçmiş dönemde gerek partinin aldığı kararlarda, gerekse ülkenin sorunlarına yönelik alınan tavırları kamuoyunun önünde tartışmadığını, bir hizip kurmadığını, bir hizbe kapılmadığını belirten Karayalçın, kendisine verilen görevleri yerine getirdiğini söyledi. Karayalçın, bir gazetecinin Baykal'ın adaylığı ile ilgili sorusuna ise şöyle dedi: "Ben CHP'li olan herkesin doğal olarak genel başkan adaylığını koyacağına inanıyorum. Hiç kimsenin önü kesilemez." Karayalçın, kurultayda ilk iki turda bir şekillenme ortaya çıkacağını da ifade ederek, "Sanıyorum delegelerimiz bu değerlendirmeyi yaparak ileriki turlarda oy kullanacaklardır" dedi. Karayalçın, çok adaylı bir kurultayın da bölünmeye yol açmayacağını söyledi.
Tarhan Erdem de aday
CHP eski milletvekili ve Sanayi eski Bakanı Tarhan Erdem, CHP genel başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Erdem, "Kurultay CHP'yi, program üretecek, Türkiye'nin meseleleri konuşulacak ve çözüm bulunacak bir müessese veya bir daha bu mevzuların konuşulamayacağı bir parti haline getirecek'' dedi.
Muhaliflerin adayı Güneş
Muhalifler aday olarak Hasan Fehmi Güneş'i belirledi. Dün Genel Merkez'de bir basın toplantısı yapan Güneş, "CHP'nin içine düşürüldüğü bu zor durumda ortaya çıkan örgüt hareketinin görevlendirdiği kişi olarak genel başkanlığa adayım" dedi. Ercan Karakaş ve Fikri Sağlar'a teşekkür eden Güneş, kurultayın görevlendirmesi durumunda ortak aklın ve kadronun sözcüsü olarak görevini sürdüreceğini belirterek amaçlarını şöyle anlattı, "Devrimci, solcu, Atatürkçü nitelikleri önde tutup, güncel gereksinimlere çözüm bulmak, CHP'nin gerçek gücünü siyasete yansıtmak için yeniden yapılandırmak ve altı okla simgeleşen siyaseti 2000'lere hazırlamak."
"Birleştirme amaçlı uzun süre girişimlerde bulunduk. Başarabildiğimiz bu" diyen Güneş, CHP'de birlik ve barış için çabaların süreceğini belirtti. Baykal'ın adaylığı konusundaki bir soruya Güneş, "Baykal'ı değerlendirmek bana düşmez" dedi. Toplantının ardından bir grup delege "Başkan Güneş" şeklinde slogan attı.
PM adayları çoğaldı
CHP'de başkanlık yarışının yanı sıra Parti Meclisi için de mücadele kızıştı. Şu anki 60 kişilik PM üyelerinin yanı sıra çok sayıda eski milletvekili, milletvekili adayı, belediye başkanının PM'ye aday olacağı öğrenildi. Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, dernek olarak CHP Parti Meclisi'ne Prof. Dr. Alpaslan Işıklı ile Prof. Dr. Kaptan Kaptangil'i aday gösterdiklerini bildirdi. Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Aydın Erdoğan'ın da PM'ye aday olduğu öğrenildi. Murat Karayalçın'ın Parti Meclisi listesinde Mamak eski Belediye Başkanı İsmail Değerli, Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz, Yenimahalle Belediye Başkanı Tuncay Alemdaroğlu'nun da yer alacağı öne sürüldü.
ÖNCEKİ HABER

İstanbul EKM'den Nâzım anması

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa