21 Mayıs 1999 21:00

Su zammına tepki

Trabzon Belediyesi'nin suya yaptığı yüzde 300'lük zamma tepkiler artıyor. Halk, belediyenin yanlışlarını halkın sırtından çıkarmak istediğini söylüyorlar.

Paylaş
Su zammına tepki
Hüseyin Eyüboğlu
Trabzon Belediyesi'nin suya yaptığı yüzde 300'lük zamma tepkiler artıyor. Halk, su zammının çok yüksek olduğunu, belediyenin yapmış olduğu yanışlıkları halkın sırtından çıkarmak istediğini söylüyorlar.
Trabzon halkı suyun bol olduğu Karadeniz'de artık musluklarını korkarak açtıklarını, bunun da tek sorumlusunun Trabzon Belediyesi olduğunu vurguluyorlar. Zamma ilişkin olarak görüştüğümüz KESK Dönem Sözcüsü ve Enerji Yapı Yol-Sen Trabzon Şube Başkanı Şinasi Haznedar, belediyenin yapmış olduğu su zammından tüm Trabzon halkının şikayetçi olduğu belirtti. Haznedar, halkın ödeme gücünun çok üstünde olan zammı, indirimli tarife uygulanan kesimler için kayırmalar taşıdığını söyleyerken, "30 Nisan 1999 tarih ve 61 No'lu belediye kararı ile yürürlülüğe konulan su tarifesinin indirimli tarifeler bölümünde, belediye personelinin, emekli belediye personelinin ve belediyenin özelleştirdiği kimi hizmetleri yerine getiren şirketlerin personelinin sudan indirimli olarak edecekleri açıklanmıştı. Bu haksızlık değilmidir? " dedi.
Asgari ücretle çalışan binlerce insanın yaşadığı Trabzon'da belediye emeklilerinin dışında binlerce emeklilinin de bulunduğunu söylyen Haznedar, bu durumun belediyenin hizmette çifte standartını gösterdiğini vurguladı. Haznedar şunları söyledi:
"Belediyenin, Biz işçilerin maaşlarını ödemek için zam yaptık söylemini de yanlış buluyoruz. İşçilere yüzde 75'lik bir zam önermiştir. Su zammı ise yüzde 300'lük gibi çok abartılı bir makamdır. 4 yıl önce 'Allahın suyu parayla satılır mı?' diyenlerin bugün Allahın suyu üzerinden yaptıkları yağma da anlaşılır değil. Biz suyu bedava dağıtacağız diyen belediye halkı inim inim inletiyor. Su maliyetlerinin elektirik maliyetlerini geçtiği Trabzon dışında başka bir il yoktur. Tüm sivil toplum örgütleri su zammına karşı biraraya gelerek, Trabzon Belediyesi'nin bu kararı durdurmasını sağlamalıdır.
Emeğin Partisi Trabzon il Başkanı Mustafa Çakırlar da su zammı ile ilgili emekçi düşmanı düzen partilerinin ve onların belediyecilik anlayışının bir kez daha ortaya çıktığını vurguladı.
Çakır, Trabzon'dan sorunların sadece bununla sınırlı olmadığını da belirterek, "Sözde belediye işçisine tatmin edici bir ücret vermek gerekçesiyle suya zam yapan belediye işçilerle sözleşme görüşmelerini sürdürüyor. Belediyenin işçinin istediği ücreti kabul etmemesi, zammın gerekçesinin yalan olduğunu ortaya çıkardı" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Bakanlık ilaç fiyatını denetlemiyor

SONRAKİ HABER

Kanser hastası, ilaç mücadelesini kazandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa