21 Mayıs 1999 21:00

İşçi Partisi'nde Blair'e isyan

İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, özürlülerin sosyal haklarını elinden alan yasa tasarısı, parlamentoda kendi partisinden bile tepki gördü.

Paylaş
İşçi Partisi'nde Blair'e isyan
İngiltere Başbakanı Tony Blair'in neoliberal politikaları, lideri olduğu İşçi Partisi'nde bile tepki gördü.
Önceki akşam parlamentoya getirilen ve özürlülere yapılan devlet yardımının kesilmesine ilişkin yasa, partinin toplam sandalyesi diğer partilere 176 fark atmasına rağmen, sadece 40 oy farkla çıkarılabildi. Çok sayıda milletvekilinin Blair'e karşı oy kullanması veya boş oy atması, parti yönetimine karşı görülen en büyük "iç isyan" olarak değerlendiriliyor.
Bakanlar şaşkın
Buna rağmen, özürlülerin devletten yardım almasını güçleştiren yasa tasarısı, 270'e karşı 310 oyla kabul edildi. Oylama sırasında 39 İşçi Partili vekil oy kullanmazken, 67'si yasa aleyhine oy kullandı. Sonuçların açıklanmasının ardından, Sosyal Güvenlik Bakanı Alistair Darling başta olmak üzere birçok bakanın şaşkınlık içinde olduğu görüldü.
Muhalefet zafer sarhoşu
Siyasi çevreler, hükümetin yasayı çıkarttığını, ancak parlamentoda görülen büyük direniş nedeniyle gözden geçirmek zorunda kalacağını belirtiyor. Muhafazakâr Parti'nin Sosyal Güvenlik Sözcüsü Iain Duncan Smith, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hükümet bu konuda tüm ahlaki otoritesini kaybetmiştir" derken, yasaya karşı Lordlar Kamarası'na başvuracaklarını duyurdu. Liberal Demokrat Parti Sözcüsü Paul Tyler ise, "Bu, özürlüler ve hastaları savunanlar için büyük bir moral zaferdir" diye konuştu.
Öte yandan, çok sayıda özürlü, oylama sırasında parlamento binası önünde gösteri yaptı.
Yasa ne götürüyor?
Yürürlüğe girmesi için Lordlar Kamarası tarafından onaylanması gereken yasa, özellikle son iki yıl içinde Ulusal Sigorta sistemine katkıda bulunamayan özürlüleri kaderleriyle baş başa bırakıyor.
Yasa, iş kazası gibi nedenlerle sakatlanıp emekliye sevk edilenler için de, emeklilik maaşlarında kesinti anlamına geliyor.
Buna göre, iş kazası nedeniyle fazladan emeklilik ücreti alanlardan, fazladan aldıkları her sterlin başına 50 pence kesinti yapılacak. Yılda 9000 sterlinden fazla emeklilik maaşı alanlar ise, bu haktan hiç yararlanamayacaklar. Yapılan hesaplamalar, yasa yürürlüğe girdiği takdirde, ilk yıl içinde 45 bin özürlünün emeklilik maaşından ayda 112 sterlin kesinti yapılacağını, bu sayının 10 yıl içinde 335 bine fırlayacağını gösteriyor.
Son iki yıl içinde sigorta sistemine katkıda bulunamayan 170 bin özürlü ise, daha önce yıllar boyu çalışıp primlerini ödemiş olsalar bile, özürlü ücretinden hiç yararlanamayacak.
ÖNCEKİ HABER

Ölümün seyir defteri

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa