20 Mayıs 1999 21:00

Edirne'de 75, Diyarbakır'da 70 belediye işçisi işten atıldı

18 Nisan seçimlerinin ardından belediye başkanları ilk icraat olarak geçici işçileri işten çıkarıyorlar.

Paylaş
Edirne'de 75, Diyarbakır'da 70 belediye işçisi işten atıldı
18 Nisan seçimlerinin ardından belediye başkanları ilk icraat olarak geçici işçileri işten çıkarıyorlar.
Seçim meydanlarında 'adaletli olacaklarına, kimseyi işten atmayacaklarına' dair sözler verenbelediye başkanları belediyelerin borçlarını bahane ederek tasarruf amacı ile işçileri işten attıklarınısöylüyorlar. Ancak işten atmaların asıl amacının belediyede kadrolaşmak olduğu bildiriliyor. EdirneBelediyesi'nde çalışan 75, Iğdır'ın Melekli Belediyesi'nde çalışan 38 işçi, Diyarbakır'ın SilvanBelediyesi'nde 70 işçi işten atıldı.
Gerekçe tasarruf
Edirne Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu, işten atmalara gerekçe olarak, belediyenin borçlarınıödemek için alınan tasarruf tedbirlerini gösterdi. Varnatopu, yaptığı açıklamada, belediyeninborçlarını ödemek için bazı önlemler aldıklarını söyleyerek, "Belediyemizde görev yapan 280gündelikçi işçiden 75'inin işine son verdik. Böylece aylık 10 milyar lira tasarruf etmiş olduk'' diyekonuştu.
'Yine çıkarırım'
Varnatopu, belediyenin zor durumdan kurtulmak için gerektiğinde yeniden işçi çıkartılmasınıngündeme gelebileceğini belirterek, "Mecbur kaldığımız için geçici işçilerimizi çıkartıyoruz" dedi.Maaşlarını bile ödemediIğdır'ın Melekli Beldesi'nde seçimleri kazanan DYP'li belediye başkanı 38 işçiyi, sözleşmesinifeshederek işten attı. Belediye başkanı işten attığı işçilerin tazminatlarını ve üç aylık birikmişücretlerini de ödemedi. Belediye başkanının işten atmaların yanısıra belediyede çalışan dörtmemuru da sürgün ettiği bildirildi.
Valilik vize vermedi
Diyarbakır'ın Silvan ilçe belediyesinde çalışan 70 geçici işçide işten çıkarıldı. Hizmet-İş SendikasıDiyarbakır Şubesi yetkilileri, Valilik tarafından vize verilmediği gerekçesiyle, işçilerin yeni BelediyeBaşkanı Mehmet Zeki Çelik tarafından işten atıldıklarını belirterek, "İşten çıkarılan 70 geçici işçimağdur edilmiştir. Bu işçilerin tekrar geri alınması için çalışmalarımız sürüyor" dediler.
ÖNCEKİ HABER

'Hedefimiz partinin belkemiğini oluşturmak'

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa