20 Mayıs 1999 21:00

CHP'de kargaşa hakim

CHP kurultayına bir gün kala genel başkanlık için Baykal'ın aday olup olmayacağı tartışması dün doruğa ulaştı. CHP MYK üyelerinden oluşan bir heyet Baykal ile görüştü.

Paylaş
CHP'de kargaşa hakim
CHP'de Baykalcılarla, Baykalcı olmayanlar arasındaki "iç hesaplaşma"ya bir gün kaldı. Atatürk Spor Salonu'nda yarın 1116 delegenin katılımı ile yapılacak Olağanüstü Kurultay'da, Deniz Baykal'ın aday olup olmayacağı tartışması dün doruğa ulaştı.
CHP Merkez Yürütme Kurulu, dün öğle saatlerinde olağanüstü toplandı. Yaklaşık 1,5 saat süren toplantının ardından MYK üyelerinden oluşan bir heyetin Deniz Baykal ile görüşmeye gittiği ve Baykal'ın genel başkanlık için şart koştuğu 700 delege imzasını götürdüğü öne sürüldü. CHP PM Üyesi Nuriye Berberoğlu, Baykal'ın adaylığı için imza toplanmasını doğruladı. Baykal'ın, bir değerlendirme yaparak adaylık konusunda açıklama yapması bekleniyor. CHP Genel Merkezi'nde Baykal'ın genel başkanlığa adaylığı konusunda basında çıkan olumlu haber ve köşe yazılarının dağıtılması dikkat çekti.
Baykal'ın, ayrıca genel başkan adaylarından Altan Öymen'e sıcak baktığı öne sürüldü. İl başkanlarından oluşan 18 kişilik komisyon da dün öğle saatlerinde yeniden toplandı.
Ülgen de aday
İşadamı Nafiz Ülgen, CHP genel başkanlığına resmi 4'ncü aday oldu. Yenilikçi İşadamları Grubu adına, Ceylan Oteli'nde bir basın toplantısı düzenleyerek adaylığını açıklayan Ülgen, diğer adaylara eleştirilerde bulundu. CHP'nin yıllarca aynı söylemi tekrarladığını belirten Ülgen, Türkiye'nin gerçeklerini görmeyen, eskimiş resimlerle ve isimlerle partinin Türkiye'yi yarınlara taşıyamayacağını savundu.
Muhaliflerin adayı Güneş gibi
Hasan Fehmi Güneş, Fikri Sağlar ve Murat Karayalçın önceki akşam saatlerinde tekrar bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptılar. Ancak bu görüşmeden de bir uzlaşma çıkmadı. Kulislerde Ercan Karakaş, Fikri Sağlar ve Hasan Fehmi Güneş'in başını çektiği muhaliflerin genel başkan adayı olarak Hasan Fehmi Güneş'i belirledikleri öne sürüldü. Kulislerde ayrıca CHP Genel Merkezi'nin, Murat Karayalçın'a Genel Sekreterlik önerdiği konuşuluyor. Eski Roma Büyükelçisi İnal Batu da Parti Meclisi'ne aday olduğunu açıkladı.
Hurşit Güneş Konya'da
CHP Genel Başkan adaylarından Hurşit Güneş, partisinin Konya İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarından kısmen Baykal'ın, kısmen parti yönetiminin sorumlu olduğunu kaydetti. CHP'nin yeniden şahlanıp iktidara yürümesinin, yeniden yapılanmasına bağlı olduğunu belirten Güneş, CHP'nin önümüzdeki dönemde vitrinini, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik reformu gibi kavramların süsleyeceğini kaydetti.
CHP'li gençlerde tartışma
CHP Gençlik Kolları eski Başkanı ve PM Üyesi Erhan Baydar'ın, önceki gün Gençlik Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Arda Kalaycı'yı dövmesinin ve ardından CHP MYK tarafından görevden alınmasının gerginliği dün de sürdü. Baydar'ın istememesine rağmen, dün bazı İl Gençlik Kolları Başkanları CHP Genel Merkezi'nde toplanarak kurultay süreci ve Erhan Baydar konusunda durum değerlendirmesi yaptı.
Erhan Baydar ise dün öğle saatlerine doğru CHP Genel Merkezi önünde bir açıklama yaparken, "Partiye sırtımı dönmek istiyorum, onun içir ters duralım" dedi. Baydar, seçimlerin ardından CHP Gençlik Kolları'nda farklı bir dönemin başlatılmak istendiğini, kendisinin istifaya zorlandığını belirterek, "Bunun gerçekleşmemesi üzerine 1 Mayıs'ta yapılan İl Gençlik Kolları Başkanları toplantısı Eşref Erdem ve Mehmet Sevigen tarafından engellemek istendi" dedi.
Gençlik kolları kullanılıyor
CHP MYK'nın kurultayın sağlıklı geçmemesi için çabaladığını, bazı illerden kurultayı ertelemek üzere olay çıkarmak için insanların geleceğini öğrendiklerini belirten Baydar, Baykal'ı tekrar göreve çağırmak veya çıkaracağı emanetçiye destek sağlamak için gençlik kollarının kullanıldığını kaydetti. Baydar saldırıyı olayını da şöyle anlattı, "Gençlik MYK'sından iki üye benden habersiz illeri arayarak il gençlik kolları başkanlarını Ankara'ya çağırmış. Bun bu durumda Arda Kalaycı'nın istifasını istedim, o da verdi. Sonra odama tekrar gelip istifa dilekçesini geri istedi, bana hakaretler etti, ben de odamdan kovdum."
Açıklamanın ardından odasına giden Baydar, kapının kilitli olması karşısında sinirlenerek bir süre yerde oturdu.
ÖNCEKİ HABER

Müzik festivali sona eriyor

SONRAKİ HABER

Putin görüşmesi öncesi Erdoğan: Bir hal çaresi bulmamız lazım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa