20 Mayıs 1999 21:00

Yıkımdan tek kurtulan Sırp ordusu!

NATO, iki aydır süren bombardımanın Sırp ordusuna kayda değer bir zarar veremediğini kabul ederken, bunu harekâtın şiddetlenmesine gerekçe olarak göstermek istiyor.

Paylaş
Yıkımdan tek kurtulan Sırp ordusu!
NATO kurmayları, Sırp ordusunun Kosova'daki tank ve ağır toplarının üçte ikisinden fazlasının hâlâ sağlam durumda olduğunu kabul etti. Önceki gün yapılan açıklama, hava saldırılarının Sırp ordusuna değil, Sırbistan ve Kosova'daki sivil halka zarar verdiğini bir kez daha kanıtladı.
Sırp ordusu 'oldukça güçlü'
Yugoslavya halklarına karşı yürütülen savaş 60'ıncı güne doğru ilerlerken, Sırp ordusunun Kosova'da halen "oldukça güçlü" bir güce sahip olduğu kabul edildi. NATO sözcülerinin açıklamasında, bölgedeki 40 bin Sırp askeri ve paramiliter güçlerin varlığını koruduğu, ayrıca tank ve ağır silahların yüzde 69'unun sağlam durumda olduğu kaydedildi. Askeri Sözcü General Walter Jertz'in "Tahrip ettik" sözcüklerini kullanmaktan kaçınarak "Sırp ağır silahlarının yüzde 31'ini vurduk" demesi, bu oranın daha da yüksek olabileceğini belirtiyor. Bu sözler, orduya verilen tahribata dair hiçbir kanıt olmadığını ortaya koyuyor.
En az bir ay daha!
Açıklanan rakamlar, NATO harekâtının askeri açıdan hiç de gösterilmek istendiği gibi "başarılı" olmadığını ortaya koyarken, harekâtın şiddetlendirilmesi ve yerleşim birimlerinin hedef gözetmeksizin ağır bombardımana tutulması için gerekçe yapılmaya da çalışılıyor. Nitekim, bu rakamların ardından, hava bombardımanının "en az bir ay daha" sürmesi gerektiği iddia edildi.
SAM füzeleri 'beklemede'
NATO rakamları, Sırp ordusunun, emperyalist hava kuvvetlerinin "alçaktan bombalama" aşamasına geçmesi durumunda NATO'ya ağır kayıp verdirecek güçte olduğunu da gösteriyor. Batılı generaller tarafından "en büyük tehlike" olarak değerlendirilen mobil havadan karaya SAM füze sistemlerinin sadece yüzde 12'sinin tahrip edilebildiği bildirildi. Bu oran, savaş uçaklarında ancak yüzde 34'e çıktı.
ÖNCEKİ HABER

NATO yataktaki hastaları vuruyor

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa