19 Mayıs 1999 21:00

MEB'de kadrolar şaibeleri örtüyor

Başta "katkı payı" olmak üzere kayıt parası, karne parası vb. gerekçelerle öğrencilerden toplanan paraların nerelere harcandığı denetlenmiyor.

Paylaş
MEB'de kadrolar şaibeleri örtüyor
Bülent Falakaoğlu
Bakanı değiştikçe kilit noktalardaki isimleri de değişen; her yeni gelen bakanın, kendisine yakın isimleri işbaşına getirdiği Milli Eğitim Kurumlarından birini de, Teftiş Kurulları oluşturuyor. Gelir kalemlerinden katrilyonların kazanıldığı Milli Eğitim kurumlarında, müfettişlere önemli görevler düşüyor. Çünkü başta "katkı payı" olmak üzere kayıt parası, karne parası vb. gerekçelerle öğrencilerden toplanan paraların nerelere harcandığı denetlenmiyor.
Kişisel harcamalara gidiyor
Toplanan paraların yöneticilerin kişisel harcamalarına da konu olduğu yönünde söylentiler ayyuka çıkarken, iddialar karşısında suskun kalan yöneticiler Teftiş Kurulları'nda kadrolaşmaya gidiyor. Özellikle öğrencilerden büyük miktarlarda paraların toplandığı İstanbul'da, katkı paylarının, 'Gazi Üniversitesi Pedagoji Mezunları Gecesi', Beykoz Sabancı Öğretmenevi'nde 'Teftiş Grupları Yemeği' gibi etkinliklerin masraflarının ödenmesinde kullanıldığı, bizzat katılanlar tarafından dile getirilmesine karşın yetkililerden herhangi bir tepki yok.
Okulların gelir kalemlerinden pay alan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, şaibeli olduğu söylenen müfettişler hakkında herhangi bir soruşturma başlatmazken, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ise, keyfi bir şekilde teftiş grup başkanlarının yerini değiştiriyor.
Müfettişler etkisizleştirildi
Geçen yıl Milli Eğitim'deki kadrolaşmalar ve yolsuzluklar hakkında dosya hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığana sunan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tayfun Tabakoğlu, Balıbey'in şeriatçı ve ırkçılardan oluşan bir soruşturma grubu kurduğunu ve yolsuzluk, talan, şeriatçı, ırkçı faaileyetlere ilişkin bütün bilgi ve ihbarların bu grupta toplandığını söylüyor. Tabakoğlu ayrıca grubun kendi adamlarını koruyarak soruşturmaları hasır altı ettiğini ya da kapattığını belirtiyor.
Kadrolaşma
İstanbul eski Teftiş Kurulu Başkanı olan Hasan Terzi'nin, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Atama Genel Müdür Yardımcılığı'yla ödüllendirildiğini ifade eden Tabakoğlu, Terzi'nin İstanbul'da bulunan 41 teftiş grubundan çoğunu şeriatçı ve ırkçı kadrolarla doldurduğunu kaydediyor
Bu değişiklikler neden?
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, hakkındaki "kadrolaşmaya gittiği" yönündeki eleştirileri doğrularcasına, 1997-98 öğretim yılında teftiş gruplarında değişiklikler yaptı. İlköğretim Müfettişleri Yönetmeliği'ne göre ilçe teftiş grupları sene başında valilik onayıyla oluşturulur ve seçilen gruplar iki yıl görevlerini sürdürür.
Oysa 1997-98 öğretim yılında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Beşiktaş'tan Sarıyer'e 1, Üsküdar'a 2 müfettiş yardımcısı yıl içerisinde hiçbir gerekçe gösterilmeden atandı. Yine hiçbir gerekçe gösterilmeden 10 müfettiş ve 4 grup başkan vekilinin il içerisinde yeri değiştirildi.
Milli Eğitim Müdürlüğü bu değişiklikleri hangi yetkiye dayandırarak yaptığı ve teftiş gruplarını kendi kadrolarıyla doldurduğu iddia edilen Terzi'nin, bu değişikliklere olan etkisi ise merak konusu. Beşiktaş Teftiş Grubu'nun başkanlığına, çok tecrübeli birçok müfettiş dururken henüz üç yıllık müfettiş olan ve Kartal Teftiş Gurubu'nda görevli olan Ali Zar'ın getirilmesi de, kadorlaşma ve adam kayırmanın göstergesi olarak değerlendiriliyor.
'Rüşvet alan müfettişler var'
Birçok yönetici hakkında açığa çıkan iddiaların sümen altı edildiği, bazı müfettişlerin eğitimde oluşan ranttan pay aldığı ileri sürülürken, 1996-97 öğretim dönemi sonunda Müfettişler Kurulu toplantısında geçtiği söylenen şu diyalog olayları doğrular nitelikte.
Rüşvet iddiası
Ramazan Çavdar adlı müfettiş, bu toplantıda, "Rüşvet alan müfettişler var. Sarı zarflar dairelerimize geliyor" diyor. Ancak, ilginç olan Çavdar'ın bu oldukça ciddi iddiasına rağmen, hakkında hiçbir işlem yapılmıyor. Çavdar'ın bu sözleri söyleme cesaretini gerçeklerden mi, yoksa başka bir güçten mi aldığı sorusu da, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ve dönemin Teftiş Kurulu Başkanı Terzi tarafından yanıtlanmayı bekliyor.
ÖNCEKİ HABER

OECD: Yeni riskler kapıda

SONRAKİ HABER

Sayıştay'dan rakamlara dair açıklama: 2018 raporu henüz tamamlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa