18 Mayıs 1999 21:00

Çin'de WTO'ya girme sancısı

Çin Dış Ticaret Bakanı Shi Guangsheng, ülkesinin bu yıl sonuna kadar Dünya Ticaret Örgütü'ne girmeyi beklediğini, ancak verilebilecek tavizlerde de bir sınır olduğunu söyledi.

Paylaş
Çin'de WTO'ya girme sancısı
Çin Dış Ticaret Bakanı Shi Guangsheng, ülkesinin bu yıl sonuna kadar Dünya Ticaret Örgütü (WTO)'ne girmeyi ümit ettiğini, ancak verilebilecek tavizlerde de bir sınır olduğunu söyledi.
Avustralya Başbakan Yardımcısı Tim Fischer ile bir görüşme yapan Shi Guangsheng, geçen hafta ABD, Japonya, Kanada ve Avrupa Birliği (AB) ticaret bakanlarının Tokyo'daki toplantısında, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne üyelik isteğinin iletildiğini anlattı, ancak Pekin'in vereceği tavizlerin de bir sınırı olduğunu kaydetti.
Çin haber ajansı Xinhua'ya göre, Shi Guangsheng, "Onlara, Çin'in önerebileceği tavizlerin de bir son sınırı olduğunu söylemek istiyorum. Bu sınırın hiçbir zaman ötesine geçmeyeceğiz" dedi. Shi, Çin'in, Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliği için temel çıkarlarını kurban etmeyeceğini vurguladı.
Fisher de, yaptığı açıklamada, görüşmelerde "cesaret verici ilerleme" kaydedildiğini söyledi. Fisher, yaptığı temaslarda, öncelikle, Çin'in yün ithalatına uyguladığı kotaları düşürmesi konusu üzerinde durduğunu kaydetti. Avustralya yününün en büyük piyasası olan Çin, 1998 yılında 590 milyon dolar tutarında yün satın almıştı.
ÖNCEKİ HABER

Gökçek: 'Özelleştirme işe yaramadı'

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 25 Haziran 2019 Salı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa