17 Mayıs 1999 21:00

Tuzla'da 60 direnişçi gözaltına alındı

Aylardan beri direnişte olan deri işçilerine yönelik jandarmanın baskısı sürüyor.

Paylaş
Tuzla'da 60 direnişçi gözaltına alındı
Aylardan beri direnişte olan deri işçilerine yönelik jandarmanın baskısı sürüyor. 11Mayıs'ta direniş çadırlarının yıkılması ile tırmanan baskılar, toplu gözaltı ve tehditlerle devamediyor. Bütün tehditlere ve gözaltılara rağmen işçiler her gün yıkılan direniş çadırlarının bulunduğunoktaya giden 60 işçi dün gözaltına alındı.
Deri sanayiindeki direnişin kırılması için Ankara'dan getirilen özel seyyar komando birliğininorganize sanayi bölgesine yerleştirilmesinden bu yana işçilere yönelik baskı ve tehditler de arttı.Fabrika önlerinde ve direniş çadırlarının bulunduğu noktaları kontrol eden sivil JİTEM elemanlarıve Tuzla Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, işçilere fiili ve sözlü saldırılarda bulunuyor.
Direnişi kırmak için her türlü baskıyı deneyen jandarmanın direnişçi işçilere yemek sağlayanfirmaları da tehdit ettiği bildirildi.
Gözaltına alınan işçiler, jandarmanın üstü açık arabalarına bindirilerek Aydınlı köyü içindedolaştırıldıktan sonra deri sanayiinde bulunan Tuzla Jandarma Komutanlığı bahçesinde açıkarazide tutuluyor. Daha sonra fişlenen işçiler tehdit edildikten sonra serbest bırakılıyor.
Gözaltına alınan işçileri tehdit eden, daha önce Sason'da görev yaptığı bildirilen bir astsubayın,daha önce Kazlıçeşme'de çalışan işçilerin bundan sonra Tuzla'ya alınmayacağını söylediğibelirtiliyor.
Özel komando birliği getirildi
Direnişi kırmak amacıyla 13 Mayıs'ta Ankara'dan getirilen yaklaşık 350 kişilik özel komando birliği,jandarma ve polis ile birlikte Tuzla Organize Deri Sanayii bölgesinin girişi, çıkışı ve direnişlerinyaygın olduğu bölgeleri kontrol altında tutuyor.
Terörle mücadele konusunda özel eğitimden geçirildiği bildirilen birliğin içinde çok sayıda terörlemücadele polisinin bulunduğu belirtiliyor. Birliğin direniş sona erinceye kadar sanayide kalacağı,işçileri tehdit eden jandarma tarafından dile getiriliyor. Birlik gaz bombası, sis bombası ve tüfekleri,A-6 tüfek, kalkan ile teçhizatlandırılmış durumda. Klavuz olarak karbaşlıklı özel timleri kullananbirlik, 'askeri robocop giysileri' giyiyor.
ÖNCEKİ HABER

Şişe-Cam'da grev başlıyor

SONRAKİ HABER

Gazeteci Beritan Canözer beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa