17 Mayıs 1999 21:00

İstanbul'da tiyatro buluşması

11. Uluslararası İstanbul Tilyatro Festivali yarın başllıyor. Yeril ve yabancı birçok oyununsahneleneceği festival 4 Haziran'a kadar devam edecek.

Paylaş
İstanbul'da tiyatro buluşması
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği 11. Uluslararası İstanbul TiyatroFestivali, yine ilgi çekici bir programla ve dünya tiyatrosunun ünlü ustalarının katılımıyla yarınbaşlıyor. 4 Haziran'a kadar sürecek olan 11. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'ne, İspanya,Almanya, Fransa, Brezilya ve Yunanistan'dan önemli topluluklar katılıyor.
Festival'in gösterimekanları: Atütürk Kültür Merkezi Büyük Salon ve Konser Salonu, Taksim Sahnesi, HarbiyeMuhsin Ertuğrul Sahnesi, Kenter Tiyatrosu, Aksanat, Aziz Nesin Sahnesi ve Dulcinea.
Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali programında bu yıl ki Festivali açılışı La Fura Dels Baus,Düsseldorfer Schauspielhaus, Attis Tiyatrosu ve Macunaima gibi uluslararası alanda kendinikanıtlamış tiyatroların yapımlarının yanı sıra Janusz Wisniewski, Theodoros, Terzopoulos veAntunes Filho gibi kendi alanlarında ustalaşmış sanatçıları biraraya getirmeyi başarıyor.
Goethe Yılı
Festival, Goethe'nin doğumunun 250. yılı kutlamaları nedeniyle açılışını Katalan tiyatro topluluğuLa Fura Dels Baus'un sunacağı "[email protected] Yorum 3.0" adlı. "[email protected] Yorum 3.0" bilgisayardünyasının dev ekranında yapılan bir yolculuk.
Goethe kutlamalarına Almanya'dan önemli bir topluluk daha katılıyor: DüsseldorferSchauspielhaus. Topluluk, festival izleyicisinin daha önceki yıllarda "Kamaşma" adlı oyunuylahatırlayacağı ünlü Polonyalı yönetmen Januzs Wisniewski'nin yorumuyla çok farklı bir "Faust"sunacak.
İki Dünya Prömiyeri
Theodoros Terzopoulos son çalışması olan "Herakles" üçlemesi ile programda yer alıyor. AttisTiyatrosu ile Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nin ortak yapımı olan bu çalışma, üç farklıoyundan oluşuyor. Euripides, Sofokles ve Heiner Müller'in metinlerinden yola çıkarak kotarılanüçlemenin birinci bölümünü Yunan oyuncular, ikincisini Türk oyuncular, üçüncüsünü Türk veYunan oyuncular birlikte sunacaklar.
Dünya prömiyeri İstanbul'da gerçekleştirilecek olan bu oyun,festivalden sonra Tiyatro Olimpiyatları'na katılmak üzere Japonya'ya ve daha sonra BarcelonaTiyatro Festivali'ne gidecek.
Güney Amerika'dan tiyatro
Festivale, İstanbul Şehir Tiyatroları da konuk Alman yönetmen Paul Plamper'in sahnelediği"Misyon" adlı kapıtla katılıyor. Bu yıl ilk kez bir Güney Amerikalı topluluk Festivale konuk oluyor.Brezilyalı Macunaima topluluğunun kurucusu olan ünlü yönetmen Antunes Filho için kimieleştirmenler Peter Brook ile Robert Wilson Avrupa için ne ifade ederse, Filho'nun da GüneyAmerika için aynı şeyi ifade ettiğinde birleşiyorlar.
Euripides'in aynı adlı oyunundan esinlenerek buyüzyılın başlarına uyarlanmış olan "Truvalı Kadınlar" adlı oyun 11. Uluslararası İstanbul TiyatroFestivali çerçevesinde dünya prömiyerini gerçekleştirdikten sonra Tiyatro Olimpiyatlarına katılmaküzere Japonya'ya gidecek.
İki yeni prömiyer daha
11. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali çerçevesinde iki oyun daha prömiyer yapıyor. İstanbulŞehir Tiyatroları Başar Sabuncu'nun yorumuyla sahnelenen William Shakespeare'nin "Romeo veJuliet"ini sunacak. İzmit Şehir Tiyatrosu Işıl Kasapoğlu'nun sahneye koyduğu Bernard-MarieKoltes'in "Roberto Zucco" adlı oyunuyla ilk kez festivale konuk oluyor. Her iki oyun da proje temelliçalışmalar.
Devlet Tiyatrosu oyunları
Ankara Devlet Tiyatrosu'nda Mustafa Avkıran tarafından sahneye konmuş olan MurathanMungan'ın "Geyikler Lanetler" adlı oyunu İstanbul'un ardından Berlin'e Dünya TiyatrolarıFestivali'ne katılmaya hazırlanıyor.
Nazım Hikmet'in "Ferhad ile Şirin" adlı oyunu İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı olarak Festival'deyer alıyor. Yücel Erten'in sahnelediği bu oyun, Ankara'dan davet edilen Ekin Tiyatrosu'nun"Hasret" adlı oyunuyla bir bütün oluşturacak. Haluk Işık'ın yazdığı Rüştü Asyalı'nın sahneyekoyduğu ve Nazım Hikmet rolünü üstlendiği "Hasret" İstanbul izleyicisiyle ilk kez buluşacak.
Sezon içerisinde Kent Oyuncları'ndan zevkle izlenen ve bir anlamda da Yıldız Kenter gibi büyükbir sanatçının sahnede 50. Yılını kutlayan Anton Çehov'un "Martı"sı, konuk Rus yönetmen JossefRaikhelgaouz tarafından sahneye konmuş. Bu çalışma 11. Uluslararası İstanbul TiyatroFestivali'ne ayrı bir boyut kazandıracak.
Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu yapımı olan Brian Friel'in "Molly S./ Görmeye Dair" adlı oyunu, IşılKasapoğlu'nun rejisinde yine usta oyuncular Köksal Engür, Tilbe Saran ve Cüneyt Türel'i bir arayagetiriyor.
BİLSAK Tiyatro Atölyesi, Nihal G. Koldaş ile Ceysu Koçak'ın Arnold Lobel'in yapıtındanuyarladıkları "Kurbağa Öyküleri" ile festival konukları arasında.Festivalin bu yıl Adana'dan da bir konuğu var. Adana Devlet Tiyatrosu Friedrich Dürrenmatt'ınvahşi kapitalizmi irdelediği "5. Frank" adlı oyunu Ayşenil Şamlıoğlu rejisiyle sunuyor.
Aydın Teker'in tasarladığı ve koreografisini üstlendiği "Dans Sergisi" adlı çalıma da festivalkapsamında izleyicilerin beğenisine sunulacak.İstanbul Şehir Tiyatroları'nın Türk oyunları ve müzikalleri içinde bir gezinti niteliğinde olan "TiyatroŞarkıları" adı altında sunulan gece birçok ünlü sanatçımızı biraraya getirerek dinleyicileri yıllarötesine götürecek bir keyif sunacak.
Festivalde ayrıca, atölye çalışmaları ve sergiler de yer alacak
ÖNCEKİ HABER

16 Mart davasında deliller istenmiyor

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa