16 Mayıs 1999 21:00

Kutan'dan 'sağ blok' çağrısı

MHP'ye, iktidar uğruna DSP'yi iktidara taşımamayı öneren FP Genel Başkanı Kutan, DSP dışındaki partilere sağ blok oluşturma çağrısı yaptı.

Paylaş
Kutan'dan 'sağ blok' çağrısı
FP Genel Başkanı Recai Kutan, Meclis'te DSP dışındaki partilerin 414 milletvekiliyle birden fazla hükümet alternatifi çıkarabileceğini belirterek, 108 milletvekiliyle böyle bir uzlaşmaya hazır olduklarını bildirdi. Kutan, MHP'ye tarihi bir sorumluluk düştüğünü belirterek, iktidar uğruna DSP'yi iktidara taşımaması çağrısında bulundu.
Fazilet Partili il başkanlarının, seçimler, kapatma davası ve türban gibi konularını değerlendirmek üzere önceki gün Ankara'da başlattıkları toplantı dün de devam etti.
Toplantının dünkü bölümünde bir konuşma yapan FP Genel Başkanı Recai Kutan, halkın gündeminin her gün her hafta değiştirildiğini, seçim sonuçları üzerinden bazı sermaye çevrelerinin, 'malum' sivil toplum örgütlerinin ve medyanın en uygun koalisyon olarak DSP, MHP ve ANAP'ın oluşturacağı koalisyonu gösterdiğini belirtti. Bu grupların Yılmaz'lı, Ecevit'li hükümetlerden memnun olduklarını, bu çevrelere büyük hizmetler yapıldığını kaydeden Kutan, Ecevit'in geçen hafta partiler ile görüşmesinde koalisyon çalışmalarına ilişkin teklif götürmeyerek, bazı yasalarda destek istediğini söyledi.
'Ecevit ciddiyetsiz'
Kutan, iki hafta geçmesine rağmen halen hükümetin kurulmadığını, Ecevit'in işi ağırdan aldığını, ANAP ve MHP'ye somut teklifler götüreceğini, protokol taslağının da Ecevit veya arkadaşları tarafından bilinçli olarak yada bir köstebek marifetiyle basına yansıdığını öne sürdü. "Demek ki devlet sırları da güvence altında değil. Ecevit, sorumsuz ve ciddiyetsiz bir devlet yönetimi istiyor" diyen Kutan, protokol maddeleri ve Rahşan Ecevit'in yaptığı açıklamalar ile MHP'nin köşeye sıkıştırılmak istendiğini, bunun da tipik bir Ecevit mantığı olduğunu söyledi.
DSP'nin mecliste 136, diğerlerinin de 414 sandalyesinin bulunduğuna dikkat çeken Recai Kutan, "Buradan birkaç alternatif birden çıkar. Meclis başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda da alternatifler çıkar. Bunları solculara bırakmayalım. Biz böylesi bir uzlaşmaya varız" dedi. "MHP iktidar uğruna baskıcı, dayatmacı bir partiyi iktidara taşıyacak mı? MHP milletin önünde imtihandadır" diyen Kutan, FP'nin içinde olduğu ya da olmadığı alternatif oluşumlara destek vereceklerini belirtti.
Ecevit'e bölücü suçlaması
DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit'in bütün siyasi hayatı boyunca kriz politikası uyguladığını, yemin töreni sırasında meclisteki tutumunun bütün ülkede gerginliğe yol açtığını ve Ecevit'in gerçek anlamda bölücülük yaptığını kaydeden Kutan, Ecevit'in aynı gerginliği MHP üzerinde gerçekleştirmeye çalıştığını öne sürdü. Ecevit'in korku ve panik içinde davrandığını ve kaçmanın yolunu aradığını belirten Kutan, bu nedenle hükümet kurma çalışmalarını ağırdan yürüttüğünü savundu.Ülke gündeminin yapay konularla işgal edildiğine, 7 haftadır Türkiye'nin savaş içinde olmasına, Kosova'da bir trajedi yaşanmasına rağmen gazete manşetlerinde bir numaralı konunun Merve Kavakçı olduğuna dikkat çeken FP Genel Başkanı Recai Kutan, "Devlet sabah Merve'nin başörtüsü ile kalkıyor, akşam başörtüsü ile yatıyor" dedi.
Merve Kavakçı'nın vatandaşlıktan çıkarılmasına da tepki gösteren Kutan, "Kavakçı, Türk makamlarına haber vermeden ABD vatandaşlığına geçmekle suçlanıyor. ABD'de, diğer ülkelerde o ülkenin vatandaşlığına girmiş binlerce Türk vatandaşı var" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Güç ve imaj manevrası

SONRAKİ HABER

Juventus'ta Maurizio Sarri dönemi başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa