16 Mayıs 1999 21:00

Adana'lı çiftçi buğdaya 85 bin lira istiyor

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, buğday taban fiyatının en az 85 bin lira olmasını ve ödemelerin peşin yapılmasını istedi.

Paylaş
Adanalı çiftçi buğdaya 85 bin lira istiyor
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, buğday taban fiyatının en az 85 bin lira olmasını ve ödemelerin peşin yapılmasını istedi.
Başkan Cumali Doğru yaptığı yazılı açıklamada, Buğday hasadına çok az bir zaman kaldığına dikkat çekerek, üreticinin alın terinin karşılığı olan taban fiyat açıklamasını ümitle beklediklerini kaydetti.
Geçen yılın mayıs ayına göre ekmek fiyatının yüzde 66, motorinin yüzde 73 ve zirai ilacın da yüzde 75 oranında arttığını ifade eden Doğru, şöyle devam etti:
"Tarım İl Müdürlüğü'nün hesaplamalarına göre, bir kilogram buğdayın çiftçiye maliyeti 65 bin liradır. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) de yıllık enflasyonu yüzde 65 olarak hesapladığına göre, yarı sert Adana buğdayının taban fiyatı en az 85 bin lira olması gerekmektedir. Bu rakamın altında verilecek fiyat, büyük sıkıntı içinde olan üreticinin sefalete terk edilmesi anlamına gelmektedir. Çiftçiyi yoksullaştırmak ve daha da fakirleştirmek demektir."
Ödemelerin de mutlaka peşin olarak yapılmasını talep eden Cumali Doğru, hasat süresince buğday ithalinin kesinlikle durdurulması gerektiğine dikkati çekti. Doğru, çiftçinin yüksek faizle piyasaya borçlu olduğu için ödemelerin gecikmesi durumunda taban fiyatın tefeciye yarayacağını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Seçkin Çorap işçisi direndi ve kazandı

SONRAKİ HABER

KONDA İstanbul anket sonucunu açıkladı: İmamoğlu 9 puan fark attı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa