15 Mayıs 1999 21:00

HADEP'li seçilmişler açlık grevinde

Seçilen, ancak baraja takılan HADEP'liler: 'Demokratik talepler hükümet programında yer alsın'

Paylaş
HADEP'li seçilmişler açlık grevinde
Milletvekili genel seçimlerinde HADEP listelerinden seçilen, ancak antidemokratikülke barajı nedeniyle parlamentoya giremeyen 34 aday basın açıklaması düzenleyerek, hükümetprogramının demokratikleşmesi için katkı sağlamak istediklerini belirttiler.
Grevli, toplusözleşmeli sendika hakkının tanınmasından OHAL'in kaldırılmasına, özel tim vekoruculuk sisteminin ortadan kaldırılmasından Anayasa'nın yürürlükten kaldırılmasına kadarbirçok taleplerini yineleyen HADEP'liler, kamuoyunun dikkatini çekmek ve 57. hükümetinprogramında demokratikleşmeye ağırlık verilmesini sağlamak üzere uyarı açlık grevi başlattıklarınıaçıkladılar.
HADEP Şişli İlçe Örgütü'nde başlayan ve pazartesi günü saat 17.00'de sona erecek olan açlıkgrevine seçilmiş adaylardan sağlığı el verenlerin katılcağı ifade edildi. Açlık grevine Ankara GüdülCezaevi'nde bulunan HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, Genel Sekreter A. Turan Demir,Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Günel, Ağrı'dan seçilen ve Patnos Cezaevi'nde bulunan ÖmerGüler ile Şırnak Cezaevi'nde bulunan Safiye Akalın'ın da katılacağı vurgulandı.
Şişli İlçe Örgütü'nde adaylar adına açıklama yapan HADEP Genel Başkan Vekili Osman Özçelik,Türkiye'de başta siyaset olmak üzere her alanda istikrarsızlığın hakim olduğunu söyledi.İstikrarsızlığın nedeninin; başta Kürt sorunu olmak üzere demokrasi ve emek sorununayaklaşımdaki inkâr ve şiddet politikalarındaki ısrar olduğunu ifade eden Özçelik, "15 yıldırsürdürülen savaşın, yasakçı ve baskıcı yöntemlerin çözüm olmadığı görülmelidir" dedi.
Taslakta yeni çözüm yok
Özçelik, şu andaki hükümetin oluşumu çalışmaları sırasında basına yansıyan taslak koalisyonprotokolünde demokratikleşme ve diğer sorunlara yaklaşımda daha önce uygulanan yöntemler veçözüm önerilerinin dışında yeni bir anlayışa rastlanmadığını vurguladı. Bugün parlamentodagerçek bir halk muhalefeti yapacak siyasi partinin olmadığını ifade eden Özçelik, parlamentonuntek ayağı üzerine durduğunu kaydetti. Sadece sağ ayağı üzerine duran bir parlamentonun uzunömürlü olamayacağını da ifade eden Özçelik, parlamento dışı bırakılan muhalif güçlerle birliktehalkın sesi olma görevi ve sorumluluğu taşıdıklarını belirtti.
'Katkı sağlamak istiyoruz'
Özçelik, Anayasa Mahkemesi Başkanı Nejdet Sezer'in, yasalardaki antidemokratik maddelerindeğiştirilmesine yönelik açıklamalarının kamuoyunun beklentisi olduğunu söyledi. HADEP'tenseçilip de parlamentoya gidemeyen adaylar olarak, halkın ülke sorunlarının çözümünde oylarıylakendilerine yüklediği bir sorumluluklarının bulunduğunu kaydeden Özçelik, "Sorumluluk gereğimeşru demokratik haklarımızı kullanarak demokratik çözüm önerilerimizle ülkenin önünü açmak,oluşacak yeni hükümete mevcut sorunların çözümüne katkı sağlamak istiyoruz" dedi.
Özçelik, başka türlü taleplerini ifade etme imkânlarının oldukça sınırlandığını ve bu yüzden açlıkgevine başvurduklarını vurguladı. Ortak bir mücadele hattının örülmesi gibi amaçları olduğununaltını çizen Özçelik, "Başta Kürt sorunu olma üzere toplumsal sorunların demokratik, barışçılyöntemlerle ve hoşgörü anlayışla çözümü esas alınmalıdır" dedi.
ÖNCEKİ HABER

'Baba'dan oğula yeşil ışık

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa