15 Mayıs 1999 21:00

'Baba'dan oğula yeşil ışık

Cumhurbaşkanı Demirel, hükümetin oluşumu konusunda geçmiş tartışmaların gündemegetirilmemesi ve kaygılarla hareket edilmemesi gerektiğini kaydederek MHP'nin hükümette yeralmasına yeşil ışık yaktı.

Paylaş
'Baba'dan oğula yeşil ışık
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MHP'nin hükümette yer almasına yeşil ışık yaktı.Demirel, yeni hükümetin oluşumu konusunda geçmiş tartışmaların gündeme getirilmemesi vekaygılarla hareket edilmemesi gerektiğini söylerken, "Armudun sapı, üzümün çöpü derseniz,ortada hükümet kuracak parti kalmaz" dedi. TBMM'de 5 partinin temsil edildiğini ve 5'inin de legalolduğunu bildiren Demirel, "Birini anadan doğma suçlu saymak, hukukun genel prensiplerineaykırıdır" diye konuştu. Demirel, MHP'ye yönelik kaygıların hatırlatılması üzerine de "Geçmişinhesabı görülmüştür" şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili sorularınıyanıtladı. Hükümet protokolünü nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Demirel, "Hükümetprotokolü gösteriyor ki, hükümet koalisyon olacak, protokol de onun protokolü olacak" dedi.Demirel, Ecevit'e 3 Mayıs'ta hükümeti kurma görevini verdiğini ve Ecevit'in de siyasi partilerletemaslarda bulunduğunu hatırlattı. Hükümeti kurmakla görevlendirilen siyasi partilerin, ortaklıkyapmayı düşündüğü partilerle görüşmeye giderken, hazırlık yapmasının ve bunları müstakbelortaklarına sunmasının "doğal" olduğunu belirten Demirel, 1991 yılında da kendilerinin de benzerhazırlıklar yaptıklarını kaydetti. Demirel, bunun dışında protokolü değerlendirmesinin söz konusuolamayacağını söyledi.
'Sabırlı olun'
Kurulma olasılığı en güçlü koalisyon formülünün sorulması üzerine de Demirel, "Bu, hükümetikurma durumunda olan Sayın Ecevit'in muhtemel ortakları ile yapacağı görüşmelere bağlı. Üsttarafı hariçten gazel okumaktır. Benim görevim, birini hükümeti kurmaya memur etmekti, ettim.Ondan sonrası sayın Ecevit'e ait. Beklentiler malum. Benim bu beklentileri tekrarlamamda yararyok. Sayın Ecevit, gelecek hatfa içinde bir sonuca varılır diyor. Biraz bekleyin bakalım. Sabırlıolun" yanıtını verdi.
MHP'yi akladı
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MHP'ye yönelik kaygıların hatırlatılması üzerine de, kişilerinkaygı duymasının "şahsi bir şey" olduğunu, herkesin kendi kaygılarının olabileceğini belirtti."Geçmişi bugüne taşımakta hiçbir yarar görmüyorum" diyen Demirel, TBMM'de 5 partinin temsiledildiğini ve 5'inin de "legal" partiler olduğunu vurguladı. Demirel, şöyle devam etti: "5 parti dehukuki nitelikleri tamam olan partilerdir. Ne zamana kadar. Ta ki Anayasa Mahkemesi'ncekapatılana kadar. Onun da şartları var. Dava açılacak, savunma hakkı verilecek. Onun dışındasiyasi partilere hiç kimse dokunamaz. Siyasi partilerin birini anadan doğma suçlu saymak,hukukun genel prensiplerine aykırıdır. Üzümün çöpü, armudun sapı diye giderseniz ortadahükümet kuracak parti kalmaz. Bu adamları beğenmeyecektiniz, o zaman niye seçimler yapıldı.Hepsi halkın oyuyla seçilmiş gelmişlerdir. 5'i de eşit haklara sahiptir. Hükümet kurma konusundakim birbiri ile anlaşırsa, hükümeti o kurar. Geçmişin hesabı görülmüştür. Geçmişin şartları, kişileri,olayları geçmişte kalmıştır. Bugünün şartları fevkalade farklıdır. Churchill'in bir sözü var 'Geçmişibugüne taşırsanız, hem bugününüzü hem de yarınınızı tahrip edersiniz' diyor. Benim istediğimherkes birbirini kabul etsin. Birbirlerine karşı toleranslı olsun, sevgi duysun. Sevgi duyamazsa,saygı duysun."
ÖNCEKİ HABER

Çağlak Festivali başladı

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa