15 Mayıs 1999 21:00

Özelleştirme komplosu

"KİT'ler zarar ediyor" masalıyla özelleştirmelere zemin hazırlamaya çalışan IMF'cilerin yalanı, Kocaeli'deki 4 büyük KİT'in göz göre göre batağa sürüklenmesi ile bir kez daha ortaya çıktı.

Paylaş
Özelleştirme komplosu
Kocaeli'de kurulu bulunan SEKA, PETKİM, TÜPRAŞ ve İGSAŞ'ın su ihtiyaçlarını Sapanca Gölü yerine, İzmit Büyükşehir Belediyesi'nce dış kredi ile yaptırılan Yuvacık Barajı'ndan karşılamaya zorlanması sonucu, bu KİT'ler batağa sürükleniyor. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı, DSP'li Hikmet Uluğbay'ın emriyle yapılan değişiklik bu kurumlarda 27 trilyonluk zarara neden olacak. Özelleştirme amaçlı komplo sonucu, su gideri gelirini aşacak olan SEKA fiilen kapanma noktasına gelecek.
Bakan Uluğbay'ın imzasıyla TÜPRAŞ'ın Yarımca Rafinerisi, SEKA İzmit Müessesi, İGSAŞ ve PETKİM'in Yarımca Kompeksi'ne gönderilen yazıda, su ihtiyaçlarını, İzmit Büyükşehir Belediyesi ile sözleşme imzalayarak, Yuvacık Barajı'ndan karşılamaları istendi. Hazine'nin Yuvacık Barajı'nın yapımında Büyükşehir Belediyesi'nin ödemelerini garanti ettiği ve bu yılın ocak-şubat aylarına ait 21 milyon dolarlık su faturasının ödenmesini müsteşarlığın üstlendiği ifade edilen yazıda, "Anılan kuruluşların su ihtiyaçlarını, ekolojik dengesi bozulan Sapanca Gölü yerine, İzmit Büyükşehir Belediyesi ile sözleşme imzalayarak, Yuvacık Barajı'ndan almaları bir zarurettir.
Belediye ile sözleşme imzalanmaz ise ödenmeyen su faturaları ülke ekonomisine büyük yük getirecektir" iddiasında bulunuldu.
SEKA çökertilecek
Uygulamadan gelir-gider tablosu itibariyle en fazla etkilenecek olan kuruluşların başında SEKA İzmit Müessesesi geliyor. Yıllık geliri 8 trilyon lira düzeyinde olan SEKA İzmit Müessesi, mevcut geliriyle 9 trilyon liralık su giderini karşılayamayacak. Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Engin Alşan, kâğıt sanayiinin suya bağlı olduğunu ve kâğıt fabrikalarının dünyanın her yerinde göl, ırmak veya kuyulardan su sağlayacak şekilde kurulduğunu belirterek, alınan kararın yanlış olduğunu söyledi. SEKA'nın Sapanca Gölü'nden tonunu 45 bin liradan temin ettiği suyun yerine tonu 941 bin liraya satılan Yuvacık Barajı suyunu kullanmaya zorlandığını ifade eden Alşan, "SEKA, bu kararı uygularsa, fiilen üretim yapamaz, yaparsa da, ürününü satamaz hale gelir" dedi.
Uygulamanın gerçekleşmesi halinde, SEKA İzmit Müessesesi'nde üretilip, tonu 85 milyon liraya satılan gri kartonun üretimi için 100 milyon liralık su kullanmak durumunda kalınacağını ifade eden Alşan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dolayısıyla SEKA'nın gereksinim duyduğu suyu Yuvacık Barajı'nda karşılaması doğrultusundaki kararı alanlar, ya almış oldukları kararın yol açacağı sonuçları bilmiyorlar, ya da bu kararı bile bile sırf SEKA'yı kapatmak için alıyorlar. Çünkü bu karar SEKA'yı fiilen kapatmak anlamına geliyor" dedi.
İGSAŞ Genel Müdürü Feridun Güray da, Yuvacık Barajı'ndan alınacak suyun, yaklaşık 1.5 trilyon lira yük getireceğini, bunun da maliyeti olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Güray, Sapanca Gölü'nden su alınmasının ekolojik dengeyi bozmayacağını ve mevcut uygulamanın devam etmesi gerektiğini söyledi.
ÖNCEKİ HABER

ABD, Avrupa ürünlerine cezai gümrük vergisi uygulayacak

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı basın kartı hakkında Danıştay’a savunma verecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa