15 Mayıs 1999 21:00

Avukat, sanık sandalyesinde

Tunus'ta insan hakları savunucularının mahkemesi başladı

Paylaş
Avukat, sanık sandalyesinde
Yıldız Eren
Tunus'ta bir kez daha insan hakları savunucuları sanık sandalyesine oturtuldu.İktidardaki baskıcı rejime karşı mücadele edenlerin hapis, işkence, gözaltılarla sindirilmeyeçalışılması, son yıllarda gittikçe günlük bir uygulama halini alırken, avukatlar da bu yıldırmahareketinin hedefleri arasında yer alıyor.
İnsan hakları ve demokrasi mücadelesinin yılmaz savunucularından biri olan tanınmış avukat RadhiaNasraoui'ye yönelik özel bir saldırı dalgası başlatan Ben Ali yönetimi bundan birkaç hafta önce gözhapsinde tuttuğu avukat hakkında, sendikacıları ve öğrenci hareketinin liderlerini savunduğu için"teröristlere yardım suçu"ndan, dava açmaya karar verdi. Tunus İnsan Hakları Kuruluşu ve BarolarBirliği Yönetim Kurulu Üyesi Nasraouie'ye yönelik bu saldırıya karşı Fransa'da ve birçok ülkedekampanyalar başlatıldı.
Geçen yıl şubat ve mart aylarında kitle örgütlerine yönelik operasyonlarda gözaltına alınaraktutuklanan ve haklarında onlarca yıl hapis cezasının istendiği sendika yetkililerinin yargılanmasınadün başlandı.
Tunus'ta açılan mahkemede Avukat Radhia Nasraouie ve eşi Hamma Hammaminin de yargılandığı20 kişinin davası için Fransa'dan İngiltere'den, İsveç'ten Fas ve Hollanda'dan insan hakları kuruluşutemsilcilerinin de içinde yer aldığı kalabalık bir heyet davada hazır bulunmak için Tunus'ta bulunuyor.
'İşkence toprağı'na protesto
Paris'te önceki gün Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FİDH), İnsan Hakları Kuruluşu,Uluslararası Af Örgütü ve çeşitli kitle örgütlerinin düzenlediği toplantıda, "işkence toprağı" olaraktanımlanan Tunus'ta insan hakları ve demokrasi savunucularının "terörist" damgasıyla sanıksandalyesine oturtulması protesto edildi.
Geçen yıldan beri tutuklu bulunan 15'i öğrenci ve iki sendikacının işkenceye maruz kaldığını ve hattabu işkencenin Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite raporlarında da dile getirildiğini belirtenkonuşmacılar, Tunus'ta insan hakları, basın ve örgütlenme özgürlüğü için yaşamlarını ortaya koyarakmücadele edenler için dayanışma çağrısında bulundular.
Bu mahkemenin aynı zamanda ülkedeki insan hakları kuruluşu ve Barolar Birliği'ne karşı da açılanbir dava olduğunu dile getiren konuşmacılar, özellikle Tunus'ta bir sembol haline gelen Nasraoui'ninve çocuklarının hayatlarının tehlikede olduğunu açıkladılar.
AİHM yolu göründü
Sırf gözaltına alınan öğrencilerin ve sendikacıların savunmasını üstlendiği ve geçen yıldan beritutuklu bulunan insan hakları kuruluşu Ksila'yı savunduğu için bürosu dağıtılan, müşterileri tehditedilen, eşi gıyabi tutuklama kararı ile aranan Nasraoui'nin hakkında 3 yıl hapis ve meslekten mencezası istemiyle dava açıldı. Tunus'ta bulunan avukatlar ve insan hakları kuruluşları temsilcileridavanın ertelenme ihtimali üzerinde dururken, tutuklulara yapılan işkence ve insanlık dışıuygulamaları önümüzdeki dönem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'ne götürmek için heyetoluşturduklarını açıkladılar.
ÖNCEKİ HABER

Köylüler NATO'nun meşru hedefi

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa