14 Mayıs 1999 21:00

ÇGD, Bakış'a yasağı protesto etti

Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şube Başkanı Nevzat Onaran, Özgür Bakış'ın OHAL bölgesine sokulmasının ve dağıtılmasının yasaklanmasını protesto etti.

Paylaş
ÇGD, Bakış'a OHAL yasağını protesto etti
Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şube Başkanı Nevzat Onaran, Özgür Bakış gazetesinin OHAL illerine sokulmasının ve dağıtılmasının yasaklanmasını protesto etti. Dün yazılı açıklama yapan Onaran, "Yayımcılık ilkesini 'bilgilenme hakkı'nın gereğini yapmak olarak açıklayıp, okuruna ulaşan Özgür Bakış gazetesinin 20. sayısından itibaren OHAL Valiliği'nin bir kararıyla, OHAL Bölgesi'nde satılması yasaklandı.
Dava konusu bile yapılmadan idari bir kararla, bir gazetenin okura kavuşmasının fiilen engellenmesini protesto ediyoruz" dedi.
Onaran, İstanbul'da, Ankara'da, Adana'da, Sivas'ta ve diğer birçok ilde bayiden alınıp, okunabilir bir gazetenin, Diyarbakır'da, Batman'da, Tunceli'de ve diğer illerde okurlarına kavuşmasının yasaklanmasının, bilgilenme hakkı engellenen bu insanların hangi koşullarda yaşadığının somut bir göstergesi olduğunu ifade etti. Onaran şöyle konuştu: "Tekelci basının 'görmeme sansürü'nün etkin olarak uygulandığını günümüzde, basın mevzuatındaki var olan 'halkın bilgilenme özgürlüğü ve yayma hakkı'nı sınırlayıcı hükümlerine rağmen, yayımını sürdüren gazetelerin bir de bu tür idari bir kararla okurlarına kavuşmasının engellenmesi, 21. yüzyıla artık günlerin kaldığı bir iletişim çağı' olarak tanımlanan dünyamızın, bir 'ortaçağ' uygulamasıdır."
Kısıtlayıcı yasalar değiştirilsin
Gazetemiz Evrensel'in de 132 gün önce yine OHAL Valiliği'nin aldığı bir kararla, aynı bölgede satımının yasaklandığına dikkat çeken Onaran, bu kararın sonucunda, gazetemizin bugün 17 il ve 119 ilçede fiilen okuruna kavuşmasının engellendiğini vurguladı. Onaran, bir sürü değişik eşyayı promosyon alarak verip gazete satımının artırılmak istendiği günümüzde, sadece haber veren gazetelerin okuruna kavuşmasının engellenmesini, garip bir çelişki olarak değerlendirerek, geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın ifade özgürlüğüyle ilgili dikkat çeken açıklamasının arkasından, böyle bir uygulamayla karşılaşmak istemediklerini söyledi. Onaran, Meclis'i, yeni oluşturan milletvekillerinin, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın da dikkat çektiği gibi ifade özgürlüğünü sınırlayan hükümleri kaldırmalarını ve evrensel bir insanlık hakkı olan 'bilgilenme hakkı'nı kısıtlayan bu tür uygulamalara imkân veren yasaları değiştirmelerini istedi.
ÖNCEKİ HABER

Gazi davasında 'adalet' ayak sürüyor

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa