14 Mayıs 1999 21:00

Çeltik üretimi bitiyor

Tosya Ziraat Odası Başkanı Yaşar Kuzucu, çeltik üreticisinin zor günler yaşadığını kaydederek, "Hükümet, çeltik üreticisine sahip çıkmalı" dedi.

Paylaş
Çeltik üretimi bitiyor
Tosya Ziraat Odası Başkanı Yaşar Kuzucu, çeltik üreticisinin zor günler yaşadığını kaydederek, "Hükümet, çeltik üreticisine sahip çıkmalı" dedi.
Kuzucu, yaptığı açıklamada, Tosya'nın Türkiye'nin çeltik üretiminin anavatanı olmasına karşılık, bugün ürünün değer fiyatına satılamadığını belirterek, tarlaların boş kaldığını söyledi. 1973/1977 yılları arasında 2200 hektarlık saha üzerinde yapılan çeltik üretiminin, 1999 yılında 1000 hektara düştüğünü kaydeden Kuzucu, üretimin ise 11 bin ton olarak belirlenirken, 1999 yılında 5000 ton olarak belirlendiğini kaydetti.
Maliyetlerin sürekli arttığına işaret eden Kuzucu, zarar edildiği için Tosya'da 1200 hektarlık çeltik ekim sahasının boş kaldığını ve çeltik eken köylerde hızlı bir göçün yaşadığını belirtti.
Geçen yıl nisan ayı itibariyle "çiftçilik belgesi" almaya gelen çeltik üreticisinin sayısının 1200 iken, bu yıl sayının 500'e dahi ulaşmadığını ifade eden Yaşar Kuzucu, şöyle konuştu:
"Hükümetin çeltik üreticisine sahip çıkarak ithal pirinç yerine kendi üretimimize ağırlık vermesi gerekiyor.
Sanayi üretimi başlatılıyor diye tarım sektörünün öldürülmesine bir anlam veremiyoruz. İtalya ve Japonya sanayi sektörü ile çeltik üretimini birarada yürüten ülkeler. Yapılan yanlışlar. halkın evini barkını terk etmesine neden oluyor."
ÖNCEKİ HABER

İlaç sanayiinde dev birleşme

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa