14 Mayıs 1999 21:00

Yeşiller 'savaşa devam' dedi

Yeşiller iktidarda kalmak için cesetlerin üzerinde yürüme kararı aldı. Parti programını ve tabanın sesini hiçe sayan parti yönetimi, kongreden savaşa devam kararını çıkarttı.

Paylaş
Yeşiller 'savaşa devam' dedi
Almanya hükümetinin küçük ortağı Yeşiller Partisi'nin perşembe günü Bielefeld şehrinde gerçekleştirdiği olağanüstü kongresinden savaşa devam kararı çıktı. Parti yönetiminin hazırladığı ve savaşın devamını isteyen önerge 318 hayır oyuna karşı 444 evet oyu ile kabul gördü. Savaşın derhal sona erdirilmesi doğrultusunda kongreye önerge sunan partinin sol kanadı kongrenin mağlubu. Oylamanın ardından partiden ilk istifalar başlarken, koalisyonun büyük ortağı SPD, kongrenin aldığı kararı 'tarihi bir adım' olarak nitelendirdiler. Oylamanın ardından kongrenin yapıldığı salonda pankartlar açan savaş karşıtları ise "Yaşasın, bombalama devam ediyor", "Şimdi savaş partisi olduk" gibi sloganları ile delegelerin çoğunluğunun aldığı kararı protesto ettiler.
Kongrede konuşan Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, NATO saldırılarını savunurken, kendisinin savaşı engellemek için elinden geleni yaptığını ileri sürdü. Fischer, Almanya'nın zorla savaşa sürüklendiğini savunurken, partinin sol kanadına saldırarak, "Beni savaş kışkırtıcısı olarak adlandırırken, Miloseviç'e barış ödülü verin" dedi. Fischer, birçok delegelerin yanı sıra, kongreye katılan misafirler tarafından da ıslıklandı.
12 nokta paketi
Parti yönetiminin hazırladığı önergede Yugoslavya'ya karşı sürdürülen hava saldırısı onaylanırken, Alman hükümetinden barışı sağlamak için girişimlerini sürdürmesi istendi. '12 Nokta Paketi' adı altında hükümete sunulan önergede NATO'nun tek taraflı olarak ateşkes ilan etmesi için gerekenin yapılması, savaştan kaçan Kosova Arnavutlara siyasi sığınmacı hakkı tanınması, Fischer'in barışın sağlanması için girişimlerde bulunması gibi öneriler yer alıyor.
Oysa kongre öncesinde, Başbakan Schröder Almanya'nın savaş politikasında bir değişiklik olmayacağını söylemişti. Bu demeci onaylarcasına Fischer de konuşmasında kongrenin alacağı kararın kendisini bağlamayacağı mesajını vermişti.
Savaşın devamını isteyen Yeşiller, kongrenin aldığı kararın ardından, kara harekâtının derhal başlatılması gerektiği yolunda demeçler vermeye başladılar. Fransa Yeşiller Partisi'nden kongreye misafir olarak katılan ve savaşı savunanların arasında yer alan Danile Cohn-Bendit, "Şiddet ve korkaklığın arasında, eğer insanları yalnız bırakmamak gerekiyorsa, şiddeti tercih ederim" derken, en kısa zamanda kara harekâtının başlatılmasını önerdi.
İstifalar başlıyor
Partinin sol kanadı ise savaşa derhal son verilmesini isterken, Fischer'in dışişleri bakanı olarak hükümette yer almasını, Yeşiller'in ise koalisyona devam etmesini istemişlerdi.
Kongrenin ardından bir araya gelen bazı sol kanat politikacıların partiden topluca istifaya hazırlandıkları söyleniyor. Alman birinci televizyon kanalı ARD'nin haberine göre kongrenin hemen ardından, aralarında partinin kurucuları arasında yer alan Eckhard Stratmann-Mertens'in de bulnduğu bir grup partiden istifa etti.
ÖNCEKİ HABER

Eczacının sorunları çözülmüyor

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa