13 Mayıs 1999 21:00

Türkiye saldırı üssü olamaz

Balıkesir ve Bandırma üslerinin Yugoslavya'yı bombalamak üzere ABD'ye tahsis edilmesine EMEP ve HADEP tepki gösterdi.

Paylaş
Türkiye saldırı üssü olamaz
ABD'nin Türkiye'deki Balıkesir ve Bandırma üslerini, Yugoslavya'ya yönelik harekâtta kullanmak için başvurması ve Bülent Ecevit başkanlığındaki hükümetin bu talebi kabul etmesi, tepki gördü. Emeğin Partisi, kararın Türkiye'nin saldırı üssüne dönüştürülmesi anlamına geldiğini ve kabul edilemez olduğunu vurguladı. HADEP ise, kararın Türkiye'yi savaşta taraf haline getireceğini belirterek, soruna barışçıl çözüm bulunmasını istedi.
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılınçaslan, dün yaptığı açıklamada, hükümetin; Yugoslavya'nın bombalanması için Türkiye'deki askeri üslerin kullanılmasına izin vermesini şiddetle kınadıklarını vurguladı.
Ecevit hükümetinin, Türkiye'nin askeri üslerini NATO'nun emrine vermesini ve bu üslerin NATO'nun savaş uçakları için saldırı üssü olarak kullanılacak olmasını "Türkiye'nin Kosova krizine aktif olarak katılması" olarak yorumlayan Kılınçaslan, "NATO'nun Yugoslavya'da artık ne Müslüman Kosovalıları korumak ne de insani amaçlar güttüğü her gün daha iyi açığa çıkmaktadır. Bu yüzden de Avrupa kamuoyunda NATO'ya tepkiler yükselmektedir ve bu koşullarda Türkiye'nin yeni saldırı üssüne dönüştürülmesi elbette kabul edilemezdir. Her gün daha çok açığa çıkmaktadır ki; Yugoslavya'nın bombalanması aslında, bir Balkanlar ve Doğu Avrupa'da egemenlik savaşıdır. Türkiye bu savaşa ABD'nin yanında girerek Balkanlar'da ABD'nin Truva atı rolün üstlenmiş olacaktır. Bu da Balakanlar'da bir barış için Türkiye'nin istenmeyen ülke olması demektir" dedi.
Aylardır İncirlik'ten kalkan Amerikan-İngiliz savaş uçaklarının komşu Irak'ı bombaladığını hatırlatan Kılınçaslan, şimdi de Balıkesir, Çorlu, ve Bandırma'dan kalkacak Amerikan-İngiliz uçaklarının Yugoslavya'yı bombalayacağını söyledi. "Hükümete, yetkililere, büyük patronlara, milliyetçi, mukaddesatçı partilerimize bakarsanız Türkiye bağımsız, 'Yurtta sulh, cihanda sulh' parolasıyla hareket eden bir ülkedir! Ve bu ülkenin hükümetinin başında da pek yurtsever, pek milliyetçi bir lider Ecevit vardır! Ama, emperyalist ülkelerin savaş uçakları Türkiye'nin topraklarını kullanarak Türkiye ile bir sorunu olmayan ülkelerin topraklarına bomba yağdırmaktadır" dedi. Kılınçaslan, daha sonra şöyle konuştu: "Korkarız ki; yarın kara gücü lazım olduğunda da ilk süngüye sarılan 'Türk askeri' olacaktır. Bu ülkeyi böyle hükümetler, böyle egemen sınıflar; yabancıların işbirlikçilerin, emperyalist ülkelerin yetiştirmesi yöneticiler yönettiği sürece de bu sefil durumdan kurutuluşun olmayacağı anlaşılmaktadır."
HADEP: Türkiye taraf haline gelmemeli
HADEP Genel Başkan Vekili Osman Özçelik ise, konuya ilişkin açıklamasında, "Biz barış partisiyiz" diyerek, dünyanın hiçbir yerinde sorunların savaş yoluyla çözümünden yana olmadıklarını kaydetti. ABD'nin dünyanın efendisi, jandarması rolüne soyunduğunu; ekonomik ve askeri gücünü kullanarak uydusu haline getirdiği ülkeleri de kendi politikalarını uygulama konusunda alet ettiğini ifade eden Özçelik, "Türkiye'nin NATO üyesi olmaktan kaynaklanan sorumlulukları yerine getirdiği söyleniyor. Ancak hiçbir sorumluluk insan yaşamına son verecek eylemlere, etkinliklere, savaşa taraf olmayı getirmemeli. Kosova sorununun barışçıl çözüme kavuşturulmasını savunuyoruz. Bu anlamda barış görüşmelerinin başlamasından yanayız" dedi. Türkiye'nin savaşa taraf olmasının doğru olmayacağını da vurgulayan Özçelik, üslerin kullanılmasının anlamının taraf haline gelmek olacağını ve bunun doğru olmadığını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Özgür Bakış'a OHAL yasağı

SONRAKİ HABER

Büyük şirketlerin kredi borçları yeniden yapılandırılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa