12 Mayıs 1999 21:00

Enflasyonu petrol fiyatları 'yükseltmiş'

Dünyada petrol fiyatı hızla düşerken, Türkiye'de sürekli olarak petrol fiyatına zam yapılıyor. DPT'ye göre enflasyonun sebebi petrol.

Paylaş
Enflasyonu petrol fiyatları 'yükseltmiş'
Dünya petrol piyasasında fiyatlar son on yılın en düşük değerine ulaşmışken, Türkiye'de hükümet, petrol fiyatlarındaki artışı bahane göstererek sürekli olarak zam yapıyor. Bunun sonucunda artan enflasyonu ise petrol fiyatlarındaki artışa bağlıyor.
Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), enflasyonda nisan ayında yaşanan hızlanmanın, uluslararası ham petrol fiyatlarındaki yükselmeden ve kamu kesimi fiyat artışlarından kaynaklandığını savundu. Ancak dünya petrol fiyatlarının sürekli olarak düştüğü bildiriliyor. DPT tarafından nisan ayında yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirmek üzere hazırlanan raporda, nisan ayında toptan eşya fiyatları artış hızının geçen yılın aynı ayındaki düzeyinin 1.3 puan üzerine çıkarak yüzde 5.3 olduğu, toptan eşya fiyatlarının kamu sektöründe yüzde 6.8, özel sektörde ise yüzde 4.9 oranında arttığı hatırlatıldı.
1998 yılı Şubat ayından itibaren sürekli olarak bir önceki yılın aynı ayındaki düzeyinin altında kalan toptan eşya fiyatları artış hızının ilk kez bu yılın nisan ayında bir önceki yılın aynı ayındaki düzeyinin üzerine çıktığı hatırlatılan raporda, "Bu gelişmede 1998 yılının Nisan ayında yüzde 1.3 olan kamu imalat sanayii fiyatları artış hızının bu yıl yüzde 7.2'ye yükselmesi etkili olmuştur. Bu durum özellikle uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatlarındaki yükselmenin etkisiyle petrol ürünleri alt sektöründe kaydedilen yüzde 10.9 oranındaki artıştan kaynaklanmıştır" denildi. Nisan ayında özel imalat sanayii fiyatları artış hızının ise geçen yılın aynı ayındaki düzeyini koruyarak yüzde 4.1 olarak gerçekleştiği vurgulandı.
Raporda, geçen yılın ilk dört ayında yüzde 3.5 olan kamu sektörü imalat sanayii fiyat artış hızının bu yıl aynı dönemde yüzde 20.3'e yükseldiği, buna karşılık özel sektör imalat sanayii fiyatlarının geçen yılın eş dönemine göre 3.8 puan azalarak yüzde 14.2'de kaldığı kaydedildi.
Petrol fiyatları geriledi
Uluslararası piyasalarda, ham petrolün varil fiyatı 16 doların altına düştü. Dünyanın önde gelen borsalarından Londra'da, Kuzey Denizi Brent türü petrolün haziran ayı vadeli fiyatı 48 cent gerileyerek 15.97 dolardan kapandı. New York Emtia Borsası'nda ise Batı Teksas türü petrolün haziran ayı vadeli fiyatı da 47 cent düşerek 18.03 dolar oldu. Uluslasarası piyasalarda petrol fiyatlarında görülen düşmeye neden olarak, ham petrol talebinde görülen azalma ve buna bağlı olarak dünyanın önde gelen petrol firmalarından Royal Dutch Shell'in Avrupa'daki rafinerilerinde üretim hızını düşürmeyi planlamaları gösteriliyor.
ÖNCEKİ HABER

Yeltsin, Primakov'u görevden aldı

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa