12 Mayıs 1999 21:00

Türkiye ABD'nin savaş üssü

NATO Konseyi'nin verdiği talimat uyarınca Türkiye'ye gelen askeri yetkililer, Yugoslavya'ya saldırı için ittifak tarafından kullanılacak üsleri belirlemek için incelemelere başladılar.

Paylaş
Türkiye ABD'nin savaş üssü
Yugoslavya topraklarına bir buçuk aydır ölüm yağdıran NATO, Türkiye'deki askeri üsleri de kullanarak bombardıman için yeni bir merkez açma yolunda somut girişimlere başladı. Başbakan Bülent Ecevit ise NATO tarafından alınan tüm kararlara Türkiye'nin uymak zorunda olduğunu söyleyerek, muhtemel bir savaş üssüne yeşil ışık yaktı.
Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, NATO askeri yetkililerinin, Yugoslavya'ya yönelik hava harekâtı kapsamında, ek üs ve havaalanı ihtiyacının karşılanması için, Genelkurmay Başkanlığı kanalıyla, Türkiye ile temasa geçtikleri bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan bu konuda yapılan açıklamada, NATO yetkililerin Genelkurmay'la doğrudan görüşmelerde bulundukları ifade edildi.
Üs konusunda pazarlıklar yapılmaya başlamasıyla birlikte bir NATO askeri heyetinin Çorlu, Balıkesir, Bandırma ve Ankara yakınlarındaki Akıncı havalimanlarında 'alan incelemesi' yaptıkları bildirildi. İncelemelerin dün de sürdüğü ve NATO'nun F 16 ve F 15 uçaklarından oluşan iki filoyu Türkiye'de konuşlandırmayı amaçladığı öğrenildi.
Macaristan'dan da istediler
Türkiye ile birlikte ittifaka geçtiğimiz mart ayında kabul edilen Macaristan'a da askeri üs talebinde bulunan NATO Konseyi, 'Türkiye ve Macaristan makamlarıyla yapılacak temaslardan sonra üslerin kullanıma alınması' yönünde talimat verdi. Türkiye'de konuşlandırılacak uçakların ise Amerikan Hava Kuvvetleri'ne bağlı olacağı belirtiliyor.
Ecevit'ten yeşil ışık
Dün Başbakanlık'a gelişinde gazetecilerin konuyu hatırlatması üzerine konuşan Başbakan Ecevit, NATO yetkililerini Türkiye'de üs için inceleme yaptıklarını doğrulayarak, "Biz NATO üyesi bir devlet olarak, NATO'nun bağlayıcı kararlarına uymak zorundayız. Şu sırada bildiğim kadar Türkiye'deki hava üslerinin kullanılıp kullanılmaması konusunda kesin bir karar verilmiş değil. Ancak bölge ülkelerindeki tesislerin ne ölçüde yeterli olup olmadığı inceleniyor" dedi.
Atacanlı: 'Talebi değerlendireceğiz'
Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, "bir NATO ülkesi olarak NATO'dan kaynaklanan yükümlülüklerine uymak durumunda olduğunu" söyledi. Atacanlı, hangi havaalanının kapsama dahil edileceği veya kaç uçak konuşlandırılacağına ilişkin ayrıntılar konusunda NATO'dan gelen resmi bir talep olmadığına işaret ederek, "Ayrıntılar yok, ama bu konuda hazırlık ve planlama çalışmaları ile bazı temaslar var. Planlama çalışmalarını takiben, Türkiye'ye resmi bir talepte bulunulacak ve bu talep tarafımızdan değerlendirilecek" dedi.
Atacanlı, Genelkurmay Başkanlığı'na Bakanlar Kurulu tarafından verilen yetkinin uygulamaya ilişkin olduğunu da sözlerine ekledi.
Türkiye'nin üslerini kullanıma açmasının harekâta büyük katkıda bulunacağını söyleyen üst düzey bir Dışişleri yetkilisi ise, ABD'nin NATO'nun Kuvvetlerin Statüsü Anlaşmasını gündeme getirdiğini bildirerek, Türkiye'nin gerekli olanakları sağlaması gerektiğini savundu.
Türkiye ve Macaristan'daki üslerin kullanımı NATO komutanları tarafından da dile getiriliyor.
NATO'nun Alman Generali Walter Jertz, önceki gün verdiği brifingde, bu iki ülkenin katkılarının memnuniyetle karşılanacağını dile getirdi.
ABD Dışişleri Bakanlık Sözcüsü James Rubin de, "Türkiye ve Macaristan, Yugoslavya'ya karşı uygulanan operasyona tam destek veren iki ülkedir. Ancak operasyonel detaylara giremem" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Öğretmenlik 'gözde'n düştü

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa