11 Mayıs 1999 21:00

'Sorunu alanlara taşıyacağız'

Fazilet Partili Kartal Belediyesi tarafından işten atılan 64 Karyapsan AŞ çalışanı, sebebin açıklandığı gibi 'ekonomik' değil, 'siyasi' olduğunu belirttiler.

Paylaş
'Sorunu alanlara taşıyacağız'
Gökhan Biçici
18 Nisan yerel seçimlerinde yeniden seçilen Fazilet Partili Kartal Belediyesi Başkanı Mehmet Sekme'nin ilk icraatı işçi kıyımı oldu. Belediyeye ait asfalt fabrikası Karyapsan AŞ'de çalışan 81 işçiden 64'ü "ekonomik kriz" gerekçesiyle işten atıldı. Ancak, işten atılan işçiler ve eşleri ile Belediye-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Ömer Küçükalim, "kriz" gerekçesini yalanlayarak, gerekirse sorunu alanlara taşıyacaklarını söylediler.
'Atılma sebebi siyasi'
Ömer Küçükalim, işten atılmaların sebebinin tümüyle siyasi olduğunu, işverenin kendi yandaşı olmayan işçilerden kurtulmayı ve örgütlülüğü ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirtti. "Ancak işçi atmak öyle kolay değil, gereğini yerine getireceğiz" diyen Küçükalim, protesto için yaptıkları basın açıklamasına 1500 kişinin katılmasına ve diğer belediyelerden çok sayıda işçinin olaya sahip çıkmasına dikkat çekti. Küçükalim, "Bu sadece bir başlangıçtı, eğer bize hemen yanıt verilmezse kurduğumuz komiteyi çarşamba günü toplayarak kararlar alacağız ve sorunu Kartal Meydanı'na taşıyacağız" dedi.
'Yandaşlarını alacaklar'
İşyerinin kurulduğu 1992 yılından beri şoför olarak çalışan İsmail Haşhaş da belediye yönetiminin işten atmalarla ilgili açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. "Ekonomik bir sıkıntının olmaması bir yana, eğer gerçekten böyle bir şey varsa ve mutlaka işçi çıkartmak gerekiyorsa işe en son alınandan başlanır ve kalifiye işçilerin atılmamasına özel bir önem verilir. Oysa bu adamlar ilk başta en eski ve deneyimlileri işten attılar. Geriye henüz 1-2 yıldır burada çalışan işçiler kaldı ki, onlar da kendi yandaşları" sözleriyle dile getiren Haşhaş, bu durumun işverenin siyasi kaygılarla hareket ettiğini gösterdiğini söyledi. Haşhaş, işyerindeki örgütlülük tasfiye edildikten sonra, yerlerine belediye başkanının yandaşlarının doldurulacağını ifade etti.
Yıllık kâr en az 500 milyar
Şu anki yönetimin başa geldiği 1994'ten beri kendileriyle uğraştığını söyleyen Haşhaş, ücretlerinin geç ödenmesinin artık olağan bir uygulama haline geldiğini ve son iki aydır hiç maaş alamadıklarını aktardı. Geçtiğimiz yıl imzalanan sözleşme farkları ödenmediği gibi, sözleşmelerle sabit olan diğer hakların da sürekli gasp edildiğini bildiren Haşhaş, en kötümser hesaplamalarla dahi yılda en az 500 milyar lira kâr elde eden bir kurumda bunların yaşanmasının başka bir açıklaması olamayacağını söyledi.
"İşimize mutlaka geri dönmek istiyoruz" diyen İsmail Haşhaş'ın bu düşüncesi atılan tüm işçilerin ve eşlerinin de en önemli talebi. "İşten atıldığımız tarih olarak tebliğ edilen 1 Mayıs'tan itibaren buradayız" diyen Haşhaş sözlerini "İşçiler arasında herhangi bir bölünme istemiyoruz, çünkü hepimiz işimiz ve ekmeğimiz için mücadele ediyoruz" diyerek bitirdi.
ÖNCEKİ HABER

Hemşireler Bakanlık'a yürüyecek

SONRAKİ HABER

İzmir Emek Gençliğinden Menemen Belediye Başkanı’na ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa