11 Mayıs 1999 21:00

'Vampir'e hukuksal mazeret

Başsavcı Savaş, FP'yi kapatma iddianamesinde geçen "habis ur", "kanla beslenen vampirler" gibi benzetmeleri, gerçeğin daha iyi anlaşılması için kullandığını öne sürdü.

Paylaş
'Vampir'e hukuksal mazeret
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, FP'nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianamede geçen "habis ur", "kanla beslenen vampirler" gibi benzetmelerin, hakaret niteliğinde olmadığını, gerçeğin daha iyi anlaşılmasına hizmet etmesi için kullandığını öne sürdü. Savaş, iddianamelerinde çekingen ve maddi gerçeğin vehametini ortaya koyamayan bir üslup kullanan savcının, anayasal düzeni ve ülke bütünlüğünü korumaya katkıda bulunabileceğine inanmadığını söyledi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, yaptığı yazılı açıklamada, FP'nin kapatılması istemli iddinamede de geçen "habis ur", "kanla beslenen vampirler" gibi benzetmelere yöneltilen eleştirileri yanıtladı. Bu benzetmeler nedeniyle, aleyhine "şiddetli bir kampanya" açıldığını kaydeden Savaş, Prof. Erem, Prof. Kunter, Henkel ve Prof. Yenisey'in bu konudaki görüşlerini de örnek göstererek, "Bir savcının düzenlediği iddianamede, maddi gerçeğin daha iyi anlaşılmasına hizmet ettiği sürece, her türlü benzetmeyi yapmaya hakkı vardır" dedi. Savaş, "habis ur" benzetmesinin gerekçesini şöyle açıkladı: "Vazgeçilmezi, kesinlikle vazgeçilmesi gerekene dönüştüren, kapatılan siyasi partinin, sosyal hayatımız ve devlet düzenimiz için, kesilip atılmazsa, büyük felaketlere sebep olacak 'habis ur' haline gelmesindendir. Kapatılan bir partinin başka adla yeniden kurulması ise, kesilip atılan habis bir urun 'metastaz' yapmasından başka bir şeye kolay kolay benzetilemez. Bu benzetme ile kimseye hakaret edilmiş değildir. Maddi gerçeğin daha iyi anlaşılmasına hizmet edilmiştir."
'FP kışkırtıyor'
RP'nin kapatılma gerekçelerinin başında "kamusal kuruluşlarda ve okullarımızda, türban veya benzeri dinsel kıyafetlerle hanımlarımızın ve genç kızlarımızın görev ve öğrenim yapmaları için Refah Partililerin söyledikleri sözler ve yaptıkları eylemler"i saydığını hatırlatan Savaş, RP'nin devamı olarak kurulduğunu iddia ettiği FP'nin de her platformda, bu kararı hiçe sayarak, "dinsel kıyfatlerle görev ve eğitim yapılması" propagandasını yaptığını, bu konuda halkı, laik devlet düzeni aleyhine kışkırttığını söyledi. FP'nin bu kışkırtmaları halkın dini duygularını istismar ederek, oylarını artırmak için yaptığını savunan Savaş, FP'nin her mitingde "başörtüsüne uzanan eller kırılsın" yazılı pankartlar taşındığını, kaydetti ve Malatya'daki olayları 'isyan hareketi' diye nitelendirdiler.
'Ordu da rahatsız'
Bu çeşit eylemlerin, Türkiye'de iç barışın bozulmasına yönelik beklentileri olan grup ve ülkelere yardımcı olduğunu kaydeden Savaş, şöyle devam etti: "Tüm bu gerçekler ortadayken, halkımızın büyük kesiminde ve ordu mensuplarımız arasında büyük huzursuzluk yarattıklarını bilmelerine rağmen, FP yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanları, kamusal kurumlarda ve okullarımızda dinsel kaynaklı giysilerle görev ve eğitim yapılabilmesi gerektiği propagandasıyla halkımızı kışkırtmaya ve bu yoldaki eylemlerine devam etmektedirler. ... Bu şartlar alltında, 'bu çeşit eylemleri yapanları adeta kandan başka bir şeyle beslenemeyen vampirlere' benzetmemin, herhangi bir parti mensubuna hakaret için değil, maddi gerçeğin, hem vatandaşlarımız ve hem de Anayasa Mahkememizce daha iyi anlaşılmasını sağlamak için yapıldığını kabul etmeyecek tek bir iyi niyetli kişi çıkacağını sanmıyorum."
ÖNCEKİ HABER

Aspendos'ta geri sayım

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa