10 Mayıs 1999 21:00

KESK ve Eğitim-Sen'e eleştiri

Eğitim-Sen Başkanlar Kurulu'nun, "şube faaliyetleri, seçim sonuçları ve önümüzdeki süreç" gündemli üç günlük toplantısında, 1 Mayıs'ta yakalanan mücadeleci birlikteliğin önümüzdeki süreçte de devam etmesi görüşü dile getirildi.

Paylaş
KESK ve Eğitim-Sen'e eleştiri
Eğitim-Sen Başkanlar Kurulu'nun, "şube faaliyetleri, seçim sonuçları ve önümüzdeki süreç" gündemli üç günlük toplantısında, 1 Mayıs'ta yakalanan mücadeleci birlikteliğin önümüzdeki süreçte de devam etmesi görüşü dile getirildi. Başkanlar Kurulu'nda son bir yıllık süreçte gerek KESK'in gerekse Eğitim-Sen'in herhangi bir kazanım elde edememesi de eleştirildi.
Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıda, faaliyetler konusundaki gündem bazı şube başkanları tarafından eleştirilerek, bu konuda konuşma hakkı kullanılmadı. Başkanlar, Genel Merkez'in şubelerden bu bilgileri edinmek zorunda olduğunun altını çizdiler.
Mücadeleci birliktelik
Seçim sonuçlarındaki başarısızlıkta, "emek-özgürlük blokunun oluşturulamasının da etkisinin olduğu" dile getirilen toplantıda, 1 Mayıs sürecinde oluşturulan mücadeleci birlikteliğin önümüzdeki süreçte de sürdürülmesi gerekliliği dile getirildi.
Döneme yönelik faaliyetler konusunda ise, bütçe endeksli toplusözleşme talebiyle merkezi Ankara mitingi yapılması büyük bir çoğunluk tarafından önerildi. Meclis'te oluşan tabloya da dikkat çekilen toplantıda, oluşacak hükümetin, işçi ve emekçilere saldırı programını hayata geçireceği, sahte sendika yasasını gündeme getireceği, bununla birlikte Türkiye Kamu-Sen'i meşrulaştıracak yöntemler geliştireceği, sürgün ve kıyımları artıracağı dile getirildi.
Bütün bu saldırılara karşı ise, 1 Mayıs'ta yakalanan mücadeleci birlikteliğin sürdürülmesinin zorunluluk olduğunun altı çizilen başkanlar kurulunda, özellikle yaz tatili döneminde gündeme getirilebilecek sahte sendika yasasına karşı örgütün uyanık olması gerekliliği dile getirildi.
Urfa'da kapatılan sendikalar
Adana Şube'nin olağanüstü kongre sürecenin de ele alındığı ve olağanüstü kongre isteminin şube yönetimi tarafından reddedildiğinin hatırlatıldığı toplantıda, bunun örgütsel hukukun işletilmesinde zaaflar yaratacağı da vurgulandı. Urfa'da kapatılan sendika şubeleri konusunda, KESK GYK'sının, kitle örgütü temsilcileriyle oluşturduğu bir heyetle bugün OHAL bölgesinde gitmesiyle ilgili bilginin de verildiği toplantıda, genel merkezin geçen bir yıllık süreçte kazanımlar elde edememesi eleştirildi. Merkezin fiili ve meşru mücadele anlayışından uzaklaştığının dile getirildiği toplantıda konuşan şube başkanlarından birçoğu, sorunların çözümünde yetersiz kalındığının altını çizdiler.
Toplantıdan çıkan sonuçlar, önümüzdeki günlerde yayınlanacak sonuç bildirgesiyle açıklanacak.
ÖNCEKİ HABER

'Kalıcı bir birliktelik sağlanmalıdır'

SONRAKİ HABER

Suriye’den dönen IŞİD’liler İsveç’te öğretmenlik yapıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa