10 Mayıs 1999 21:00

Festival ödülleri sahibini buldu

11. Ankara Uluslararası Film Festivali, önceki akşam düzenlenen ödül töreni ile sonaerdi.

Paylaş
Festival ödülleri sahibini buldu
11. Ankara Uluslararası Film Festivali, önceki akşam düzenlenen ödül töreni ile sonaerdi.TRT Arı Stüdyosu'nda önceki akşam düzenlenen kapanış töreninde, festivalin ulusal uzun filmyarışmasında dereceye giren film ve sanatçılar ile Kitle İletişim Ödülü ve Aziz Nesin Emek Ödülünelayık görülen sanatçılara ödülleri verildi.
Yeşim Ustaoğlu'nun yönettiği "Güneşe Yolculuk"un "En İyi Film" seçildiği festivalde, "En İyi ErkekOyuncu" ödülünü "Gemide" filmindeki rolüyle Erkan Can alırken, "En iyi Kadın Oyuncu" ödülü ise"Kaçıklık Diploması"ndaki rolüyle Ayda Aksel'e verildi."En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü "Gemide" adlı filmdeki rolüyle Haldun Boysal kazanırken,Güler Ökten de "Kaçıklık Diploması" adlı filmdeki rolüyle "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünelayık bulundu.
Yarışmada, "En İyi Kurgu" ödülü yine "Kaçıklık Diploması"adlı filmle Nevzat Dişiaçık'a verilirken, Suna Çiftçi de "En İyi Sanat Yönetmeni" ödülünün sahibi oldu."Kaçıklık Diploması" filmi "En İyi Özgün Müzik" ödülünü Nedim Otyam'a getirirken, "En İyi Işık" ödülüde aynı filmle Ercan Durmuş'a verildi. "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülüne ise "GüneşeYolculuk" adlı filmle Jaceh Petrycki layık görüldü.
Genç ve yeni yönetmenleri de destekleyen Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "Umut Veren YeniYönetmen" ve "Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı" ödüllerini "Gemide" adlı filmle Serdar Akar aldı."Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu" ödülüne ise "Karışık Pizza" adlı filmdeki rolüyle Olgun Şimşekdeğer bulundu. "Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu" ödülünü ise "Güneşe Yolculuk" adlı filmindekirolüyle Mizgin Kapazan aldı.
Festival Yürütme Kurulu'nun verdiği "Aziz Nesin Emek Ödülleri" bu yıl yönetmen Zeki Ökten vesinema yazarı Agah Özgüç'e verildi. "Kitle İletişim Ödülleri"ne ise Kavaklıdere Sineması sahibiİrfan Demirkol ile TRT-2'de yayınlanan "Ve Sinema" programının yapımcısı Binnur Kılınçkaya layıkgörüldü.
"Güneşe Yolculuk" adlı film, yönetmeni ve senaryo yazarı Yeşim Ustaoğlu'na iki ayrı ödül dahagetirdi. Ustaoğlu, filmin senaryosu ile "Onat Kutlar En İyi Senaryo" ödülüoe ve "En iyi Yönetmen"ödülüne layık görüldü. Festivalde "Seçici Kurul Özel Ödülü" ise "Gemide" adlı filme verildi.Festivalin kapanış töreni, TRT-2 televizyonundan canlı olarak yayınlandı.
ÖNCEKİ HABER

Değişen yüzleriyle 'çocuklar' sergisi

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa